2026-08-21 11:56:44

Coventry City henter keeper i Wolves

Den 33-årige målmand skifter permanent til Coventry City efter en længere periode som reservekeeper i Wolverhampton.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

I dag d. 21. aug 21:00

ARS

vs

COV

Dan Bentley fortsætter karrieren i Coventry City, hvor den 33-årige målmand har skrevet under på en toårig aftale.

Wolverhampton bekræfter fredag, at Dan Bentley forlader klubben til fordel for Coventry City.

Dermed sætter målmanden punktum for tre et halvt år i Wolves, som han skiftede til fra Bristol City i januar 2023.

Bentley havde primært rollen som reservekeeper, men nåede at vogte målet i 17 førsteholdskampe for klubben.

Hans debut kom mod Manchester United på Old Trafford i foråret 2023, mens hans bedste oplevelse i Wolves-trøjen ifølge klubben kom i april 2025, hvor han holdt buret rent i en 1-0-sejr over netop United.

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -Coventry City henter keeper i Wolves
Foto: Ed Sykes/Reuters/Ritzau Scanpix

Wolves’ tekniske direktør Matt Jackson sender rosende ord med på vejen.

- Dan har været en professionel i topklasse. Det er ikke nemt at være målmand uden at være den klare førstekeeper, men hans lederskab i omklædningsrummet, personlighed og professionalisme på banen har aldrig været til diskussion, siger Matt Jackson til klubbens hjemmeside.

Bentley ser frem til den nye udfordring i Coventry. 

- Coventry City er en fantastisk klub, og jeg er virkelig glad for at få handlen i hus, siger Bentley til Coventrys hjemmeside.

Kontrakten løber til juni 2028.

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 1. runde

I dag d. 21. aug 21:00

ARS

vs

COV

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce