2026-04-06 23:58:00

Lampard med banekritik: Kommer ikke med undskyldninger

Frank Lampard var utilfreds med Hulls hjemmebane, som ifølge ham gjorde det svært at spille teknisk fodbold. Det fortæller Coventry-manageren til BBC. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 41. runde

FT

HUL

0 - 0

COV

Hull og Coventry spillede 0-0 mandag aften i topstriden i Championship.

Det var ikke et opgør, der viste Coventry fra sin bedste side, selvom de kan mærke duften af Premier League-oprykning.

Rækkens førerhold havde svært ved at skabe chancer og endte med en skuffende xG på 0,47.

Ifølge manager Frank Lampard var der dog en god forklaring på det.

- Jeg er tilfreds, og jeg elskede det, vi viste, fordi det er meget svært at spille på den bane. Holdets beslutsomhed for at tage kontrol over kampen, anden halvdel af første halvleg, gøre det, vi skulle, og få mere kontrol, efterhånden som halvlegen skred frem, siger Lampard ifølge BBC.

Artiklen fortsætter efter billedet

Championship -Lampard med banekritik: Kommer ikke med undskyldninger
Foto: Dylan Martinez/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg synes, holdets beslutsomhed på dette tidspunkt af sæsonen for at holde nullet var klasse. 

- Vi var ikke helt kliniske foran mål, og jeg kommer ikke med undskyldninger, men banen gjorde det meget svært for tekniske spillere at få fat i bolden.

Coventry ligger stadig i toppen med 84 point, men har spillet to kampe mere end Ipswich, som har to kampe i hånden og befinder sig i tæt duel med Middlesbrough, Millwall og Hull om andenpladsen.

Hull er dog fire point efter konkurrenterne til Premier League.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Championship - 41. runde

FT

HUL

0 - 0

COV

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce