KF Llapi løb torsdag ind i en ordentlig snitter, da de var på besøg i Danmark.
Sidste års sølvvindere fra Kosovo skulle op mod Danmarks ditto, da Brøndby Stadion lagde græs til det første af to opgør i Conference League-kvalifikationens anden runde.
Jesper Sørensens tropper viste med en 6-0-sejr klasseforskellen fra start til slut, og efter kampen var der stor ros at hente fra Llapi-backen Benjamin Emini.
- Det var en fin kamp. Vi prøvede.
- Vi er fra et lille land. Vi er ikke på samme niveau som Brøndby. Det er et stort hold i Europa. Jeg tror, de kommer til at kvalificere sig til gruppespillet. De er gode, siger Benjamin Emini til Bold.
Artiklen fortsætter efter billedet

Llapi-backen var også meget ærlig omkring holdets chancer for at vende 0-6-nederlaget.
- Vi kommer til at prøve, men det er svært. Jeg tror ikke, det kan lade sig gøre, sagde han efter kampen.
Returkampen i Kosovo spilles på torsdag

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
Llapi
ECL-kval




































