Spanien spillede uafgjort mod Kap Verde, mens Portugal ligeledes måtte nøjes med uafgjort mod DR Congo.
Det var blandt de største overraskelser i første runde af VM.
I den spanske lejr er der skuffelse – men også undren over den forskellige behandling af de to resultater.
Midtbanespilleren Gavi undrer sig over, hvorfor Portugal er sluppet billigere end Spanien efter det overraskende pointtab.
- Forleden dag var vi dårlige, hele holdet. Jeg fik mere kritik end andre, men jeg forstår det. Mange mennesker forstår ikke fodbold. Det er, hvad det er. De fokuserer på mål og assists. For mig er fodbold meget mere end det, men ja, alle ser det, som de vil, indleder Barcelona-spilleren over for RAC1.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis vi havde vundet, ville der ikke være så mange, der snakkede. De havde en forsvarskæde på fem spillere, og det var ikke nemt. Vi var ikke gode til at aflevere bold. Men for eksempel spillede Portugal uafgjort mod Congo og fik ikke engang halvdelen af den kritik, vi fik.
Både Spanien og Portugal skal rejse sig i de kommende dage.
Opgøret mellem Spanien og Saudi-Arabien spilles søndag klokken 18.00 dansk tid.
Tirsdag aften spiller Portugal mod Usbekistan.

VM Morgenbriefing: Historisk rødt kort og tyrkisk VM-exit
Hattrick | Afsnit 113Tyrkiets VM-drøm er forbi efter et dramatisk nederlag til Paraguay i en kamp, der bød på et historisk rødt kort og masser af kaos.
Læs mere
FIFA VM
Spanien
Portugal

































