2024-05-12 12:03:38

Rygtetid: Bo Svensson er på blokken i Sunderland

Her er ugens udgave af Bolds rygtetid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 36. runde

FT

LAZ

2 - 0

EMP

Rygtetid er Bolds transferrygte-univers, hvor vi ser nærmere på de mange løse rygter om spiller- og trænerskifter i Danmark og udlandet. 

Intet er endeligt her, men vi vil hver uge forsøge at gøre dig lidt klogere på de enkelte rygter.

Bo Svensson rygtes til Sunderland
Sunderland er på udkig efter en ny cheftræner, og nu forlyder det, at Bo Svensson er blandt de kandidater, som klubben kigger på.

Det er The Sun, der beretter om Sunderlands interesse i den danske cheftræner. 

Sunderland har angiveligt haft kig på Paul Heckingbottom og Will Still, men ifølge The Sun tilbyder Svensson potentielt en mere tiltalende profil. 

Bo Svensson har stået uden job, siden han i november 2023 forlod Mainz.

Celta Vigo jagter Braithwaite
Celta Vigo er interesseret i at hente Martin Braithwaite, og klubben har nu taget det første skridt ved at åbne dialog med den danske angribers bagland.

Det skriver mediet Mas Fichajes. 

Rygtet er et blandt mange om Braithwaites fremtid, som lader til at være uvis i Espanyol. 

Den 32-årige angriber har kontrakt med Barcelona-klubben til 2025, men til sommer træder en vild klausul angiveligt i kraft, og det gør, at et skifte meget vel kan komme på tale. 

Klausulen går på, at Braithwaite kan forlade Espanyol kvit og frit, hvis klubben sikrer oprykning til La Liga, mens at han vil have en frikøbsklausul på 600.000 euro, hvis oprykningen glipper. 

Arsenal overvejer Pickford
Et chokskifte kan være på vej i Premier League, da Arsenal angiveligt skulle overveje landsholdsmålmand Jordan Pickford.

Everton-keeperen nævnes af mediet TEAMTalk, som skriver, at ifølge deres oplysninger vil London-klubben være interesseret i 30-årige Pickford, hvis reservekeeper Aaron Ramsdale finder sig en ny klub.

I forvejen skal Arsenal lige have sikret sig nuværende førstekeeper David Rayas underskrift, da han fortsat kun er på en lejeaftale fra Brentford. Arsenal skulle dog have en klausul i den aftale, hvor de kan købe spanieren fri for 27 millioner pund svarende til 174 millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie A -Rygtetid: Bo Svensson er på blokken i Sunderland
Foto: David Inderlied/AP/Ritzau Scanpix

Foruden TEAMTalk's rygte har avisen The Standard også været ude og skrive en række potentielle målmænd, som Arsenal har i kikkerten.

Her er det mest opsigtsvækkende, at den tidligere polske Gunners-målmand Wojciech Szczesny er på listen, mens også Brightons Jason Steele og Ajax-tyskeren Diant Ramaj også figurerer her.

Juventus holder øje med Denis Vavro
Denis Vavro kan være på vej tilbage til italiensk fodbold.

Her skulle Juventus angiveligt have en interesse for FC København-profilen.

Ifølge den italienske journalist Paolo Bargiggia skulle Juventus-direktør Cristian Giuntoli være lun på Vavro, og derfor holder man øje med midtstopperen. 

Vavro er dog kun udset som en gardering i bagkæden, da han ikke er tiltænkt en rolle som afløser for Gleison Bremer, som kan være på vej væk.

Giuntoli skulle desuden også tidligere have været interesseret i Vavro, siger Bargiggia i TVPlay, som er et italiensk fodboldprogram.

Vavro har en fortid i Lazio, hvor det dog kun blev 21 kampe og flere lejeophold.

28-årige Denis Vavro har kontrakt med FCK frem til sommeren 2026.

Storklubber vil have 17-årige Pedro Lima 
Den 17-årige forsvarsspiller Pedro Lima er brandvarm. Den unge brasilianer spiller til dagligt for Sport Recife i den brasilianske Serie B, og her har han gjort det så strålende, at flere europæiske storklubber stå i kø for at sikre hans underskrift. 

Det skriver det spanske medie Diario AS.

Ifølge mediet skulle - foruden flere Premier League-klubber - både Real Madrid, Barcelona, PSG og Juventus være interesserede.

Højrebacken har i denne sæson spillet 20 kampe for Sport Recife, hvor han nærmest har fået fuld spilletid i samtlige kampe. Det har ført til blandt andet to mål. 

Memphis Depay er færdig i Atletico
Den hollandske Atletico Madrid-angriber Memphis Depay kan meget vel være fortid i klubben til sommer. 

Det skriver den spanske avis AS.

Mediet mener at vide, at klubben gerne vil af med den tidligere Barca-mand, hvorfor klubbens ledelse er meget lydhør over for eventuelle bejlere.

Det er blevet til ni kasser og to oplæg for Memphis Deapy i denne sæson. Han har udløb med hovedstadsklubben i juni 2025.

Wrexham overvejer Jamie Vardy
Han er netop rykket op i Premier League med Leicester City, men ifølge Daily Mail holder det ikke Wrexham fra at kigge Jamie Vardys vej. 

Daily Mail skriver således, at den ambitiøse klub går med overvejelser om at forsøge at hente angriberen til klubben. 

Vardys kontrakt med Leicester udløber efter sæsonen, og dermed kan den kommende League One-klub hente den hurtige målscorer kvit og frit. 

Det kræver formentlig en lønpakke af de helt store, hvis Jamie Vardy skal kunne lokkes til den tredjebedste engelske række efter en sæson, hvor han har scoret tyve mål i Championship.

Juventus holder øje med FCN-profil
FC Nordsjællands Daniel Svensson er på det seneste sat i forbindelse med Ligue 1-klubben Nice, men nu bliver en anden storklub kædet sammen med svenskeren. 

Denne gang er det selveste Juventus, som ifølge TuttoJuve holder øje med 22-årige Svensson. 

Mediet skriver, at Svensson profil passer godt ind hos Juventus. Især hans alsidighed og intelligens fremhæves. 

Daniel Svensson forlængede i marts sin kontrakt med FC Nordsjælland. Parterne har papir på hinanden frem til sommeren 2027. 

Økonomiske problemer kan sende Jordan Pickford til Chelsea
En stor intern transfer kan være underopsejling i Premier League.

Mediet TalkSport skriver, at økonomiske problemer i Everton kan sende klubbens keeper Jordan Pickford videre til Chelsea. 

Det amerikanske investeringsfirma 777 Partners har længe stået til at overtage Liverpool-klubben, men det kan økonomiske problemer måske sætte en stopper for. 

Det vil Chelsea angiveligt udnytte.

TalkSport skriver, at London-klubben meget gerne vil have Pickford som sin nye førstekeeper, hvorfor de skulle stå klar, hvis Everton bliver tvunget til at sælge. 

Van Dijk har tilbud fra Saudi-Arabien
Virgil van Dijk kan måske være på vej væk fra Liverpool til sommer. 

Onsdag skriver mediet Flash Zone på X, at den hollandske forsvarer allerede har fået et konkret bud fra Saudi-Arabien. 

Tilbuddet kommer angiveligt fra Al-Qadisiah og omtales som værende meget stort. 

Van Dijk, som fylder 33 år til juli, har ifølge mediet også interesse fra Bayern München. 

Liverpool og Van Dijk har i øjeblikket papir på hinanden frem til sommeren 2025. 

Ajax vil have Ten Hag tilbage
Erik ten Hag er under pres i Manchester United. 

Resultaterne udebliver for den hollandske manager, som dog angiveligt ikke skal frygte for at gå uden job længe. 

Daily Mail skriver i hvert fald, at Ajax meget gerne vil have ham tilbage. 

Den hollandske storklub er på managerjagt efter en sæson, som har været langt under de vanlige standarder. 

Ajax er blot nummer fem i tabellen med hele 35 point op til førerholdet PSV, som har været suveræne i denne sæson. 

Graham Potter og Nice-chefen Francesco Fariol skulle være andre navne, der er på Ajax-blokken. 

Ny Liverpool-manager vil overbevise Van Dijk
Liverpool er på vej mod en ny æra. 

Jürgen Klopp er færdig til sommer, og alt tyder på, at Arne Slot bliver manden, der overtager fra tyskeren. 

Når og hvis han bliver præsenteret som ny Liverpool-manager, så vil en af hans topprioriterer være at få styr på Virgil van Dijks fremtid. 

Hollænderen har et år tilbage på sin Liverpool-aftale, og han har ikke travlt med at underskrive en ny. 

Det melder The Mirror, som mener at vide, at Van Dijk lige nu overvejer næste skridt i karrieren. 

Dortmund skulle være meget interesseret i forsvarsspilleren, som skal overveje, om fodboldkarrieren skal byde på endnu et nyt eventyr. 

Det engelske medie beretter også om, at klubber fra Spanien, Tyrkiet, Italien og Holland holder et vågent øje med den 33-årige stopper. 

Lazio jagter Dorgu
Gustav Isaksen får måske en dansk holdkammerat.

I hvert fald skriver Lazio Live, at Patrick Dorgu også er på blokken i Lazio.

Hvis klubben skal hente den danske back, skal der dog mange penge op af lommen.

Angiveligt koster Dorgu nemlig omkring 15 millioner euro, hvilket svaret til mere end 111 millioner kroner.

Lazio får sandsynligvis kamp til stregen om den tidligere FCN-spiller, da storklubber som Juventus og Milan også er meldt interesserede.

Sidste uges rygter:

Bayern München giver Kyle Walker et nyt forsøg
Det var lige ved og næsten, men Kyle Walker endte med at blive i England.

Den 33-årige back forlængede endda sin kontrakt med Manchester City, så den løber frem til 2026, men det holdet angiveligt ikke Bayern München tilbage. 

Det skriver mediet Daily Star.

De mener at vide, at den tyske storklub står klar til at forsøge sig med et bud på Walker endnu engang, når sommerens transfervindue åbner. 

Højrebacken har spillet 295 kampe for City, som han både har vundet Premier League og Champions League med. 

Stor konkurrence til Brøndby
Det bliver ikke nemt, hvis Brøndby vil hente Patrick Pentz.

Superligaens tophold har kun lejet keeperen i Leverkusen, hvor man har et stort ønske om en permanent aftale til sommer.

Men nu melder Football Inside, at der bliver hård kamp om østrigeren.

Mediet melder, at PSV Eindhoven og Southampton skulle have Pentz på blokken, mens at der også er skotsk interesse.

Celtic jagter nemlig en afløser for Joe Hart, som stopper karrieren, og her har man udset Pentz.

Pentz har udløb med Leverkusen i sommeren 2025, og det vil de respektive klubber forsøge at udnytte.

Tiden må så vise, om 27-årige Patrick Pentz fortsætter på Vestegnen efter denne sæson.

Liverpool overvejer Thomas Frank
En dansker kan ende med at lande et af verdens største trænerjobs. 

Ifølge mediet TeamTalk er Brentfords cheftræner Thomas Frank nemlig en mulighed i Liverpool, hvis Ruben Amorim vælger at tage andetsteds hen eller forlænger sin kontrakt i Sporting CP.

Mange navne har været smidt i puljen, siden Jürgen Klopp meddelte, at han stopper i Liverpool til sommer. Nu er Thomas Frank også et af dem, men ifølge flere engelske medier er Sporting-chefen favorit til at tage jobbet. 

Brentford kan sikre sig endnu en sæson i Premier League, hvis de formår at slå Everton i den kommende spillerunde.

Rygtetid er Bolds transferrygte-univers. Her bringer og belyser vi nogle af de mange løse rygter om spiller- og trænerskifter, der florerer i ind- og udland. 

Intet er endeligt, og alt her har ikke gang på denne jord, men vores mål er at videregive så meget relevant info som muligt om de enkelte rygter og klæde dig på til turen i den store transferjungle.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 36. runde

FT

LAZ

2 - 0

EMP

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce