


Christian Gytkjær og Monza kæmper for at komme op i det fineste italienske selskab.
Torsdag aften stod de så overfor Pisa i den første af to playoff-finaler om at komme i Serie A.
Gytkjær startede på bænken for hjemmeholdet, og herfra kunne han se holdkammerat og angrebskonkurrent Dany Mota starte og afslutte en formidabel kontra efter ni minutter, og så var Monza i front.
Føringen holdte halvlegen ud, og efter 59 minutter kom Christian Gytkjær på banen, hvilket skulle vise sig at være en god idé.
Med omkring et kvarter igen af kampen blev der sendt et Monza-indlæg ind i Pisa-feltet. Dany Mota kom flot til vejrs, men keeperen reddede hans forsøg. Returen røg dog ud til Gytkjær, der headede 2-0-målet ind til stor jubel for hjemmeholdet.
Det lignede længe en 2-0-sejr til Monza, men i det tredje minuts tillægstid blev der sendt en god portion spænding tilbage og ind i returopgøret, da Pisas Filippo Berra reducerede til 1-2, hvilket blev kampens slutresultat.
Den afgørende returkamp spilles på søndag klokken 20:30.



Pisa
Monza
Serie B

































