2024-12-07 16:22:00

Kolding-profil føler sig snydt: Skal passe på hvad jeg siger

Ifølge Isak Tånnander blev Kolding IF snydt for en scoring lørdag eftermiddag mod FC København. Det fortæller han i et interview med Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

KIF

1 - 3

FCK

8'
01
Thomas Delaney
Mål
38'
02
William Clem
Mål
75'
02
Kevin Diks
Brændt straffe
75'
03
Amin Chiakha
Mål
79'
13
Asker Beck
Mål

FC København er ét skridt tættere på semifinalen i Oddset Pokalen efter en 3-1-sejr ude mod Kolding IF lørdag eftermiddag.

Mod slutningen blev FCK presset i bund, og i tillægstiden lykkedes det Kolding at få bolden i nettet, men dommer Jakob Kehlet fløjtede for et frispark.

I situationen tabte FCK-målmand Theo Sander bolden efter et sammenstød mod Ari Leifsson, og så sparkede sidstnævnte bolden i kassen.

Kolding-lejren var rasende over det annullerede mål, og efter kampen var Kolding-angriberen Isak Tånnander heller ikke tilfreds, da han gav en reaktion til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter billedet

Oddset Pokalen -Kolding-profil føler sig snydt: Skal passe på hvad jeg siger
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Nu skal jeg passe på med at udtale mig for dårligt om dommerne, men vi ser alle sammen, at deres målmand taber bold ned i hovedet på vores midtstopper, og så sparker han den ind fair and square.

- Det havde været en helt anden kamp i Parken, hvis vi havde fået det mål med. Jeg føler, vi bliver lidt snydt i dag. Jeg ved faktisk ikke helt, hvad jeg skal sige om det, udtaler Isak Tånnander til Viaplay.

Du kan se den omtalte situation øverst i artiklen. 

De to mandskaber spiller returkamp i Parken på søndag i næste uge. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Pokalen - første kvartfinale

FT

KIF

1 - 3

FCK

8'
01
Thomas Delaney
Mål
38'
02
William Clem
Mål
75'
02
Kevin Diks
Brændt straffe
75'
03
Amin Chiakha
Mål
79'
13
Asker Beck
Mål
Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce