Everton-stopperen Jarrad Branthwaite har været hårdt plaget af skader denne sæson.
En skade i baglåret gjorde, at han fik først kom i aktion denne sæson i midten af januar.
Fem optrædener er det siden blevet til for den 23-årige englænder, og han håber nu, at han skaden helt kvit.
I et interview med Sky Sports fortæller Branthwaite, at han i den forbindelse drømmer om, at han kan blive en del af den engeske trup til den kommende VM-slutrunde.
- Forhåbentlig er jeg ovre det nu, og jeg kan få noget godt momentum, holde mig skadesfri, spille sæsonen færdig og presse på for en plads i VM-truppen. Det var mit mål ved starten af sæsonen. Det bliver svært, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet

Selv om Branthwaite erkender, at det bliver svært, og England er godt besat på stopperpladserne, vil han give det et skud.
- Det eneste, jeg kan gøre, er at gå ud og levere gode præstationer i hver kamp og give mig selv den bedst mulige chance, slutter han.
Jarrad Branthwaite er noteret for en enkelt A-landskamp for England.
Den faldt tilbage i 2024 i en træningskamp mod Bosnien.

Riemers nye kaniner
Hattrick | Afsnit 87Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser.
Læs mere
Everton
Premier League
England

































