Jeremy Sarmiento skal udlejes igen.
Kantspilleren fra Ecuador har for nylig været at finde i West Bromwich Albion, men blev for nylig kaldt hjem fra sin lejeaftale før tid.
Nu skal 21-årige Sarmiento det kommende halve år tørne ud for Ipswich, oplyser Brighton.
Brightons tekniske direktør, David Weir, fortæller, at det bliver godt for kantspillerens udvikling at spille for Ipswich.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er et godt skifte for ham i forhold til hans udvikling. Vi ønsker, at han får succes i Ipswich, og vi ser frem til at følge ham i resten af sæsonen, siger den tekniske direktør til klubbens hjemmeside.
Jeremy Sarmiento, som har spillet 13 landskampe for Ecuador, er kommet op igennem Brightons akademi, men har endnu ikke fået noget stort gennembrud på førsteholdet.
Det er indtil videre blevet til 19 førsteholdskampe og to oplæg fra den 21-årige kantspiller.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Ipswich
Brighton
Premier League


































