2024-01-03 07:09:09

Burnley henter tidligere United-talent hjem

Burnley har valgt at tilbagekalde venstrebacken Owen Dodgson fra lejeopholdet i Barnsley. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - 3. runde

FT

TOT

1 - 0

BUR

I 2020 vinkede Owen Dodgson farvel til Manchester United, fordi han savnede at få chancen.

Turen gik til Burnley, hvorfra han siden har været udlejet til Rochdale og senest Barnsley, men nu går turen tilbage til Burnley.

Premier League-klubben har nemlig afbrudt lejeaftalen med Barnsley, så 20-årige Dodgson vender tilbage nu i stedet for til sommer.

- Jeg fik ikke mange chancer i United, så jeg tog til Burnley og har arbejdet hårdt. Det er kun starten. Jeg har lang vej endnu, sagde Owen Dodgson til LancsLive for et års tid siden.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Burnley henter tidligere United-talent hjem
Foto: Ed Sykes/Reuters/Ritzau Scanpix

På det sociale medie X byder Burnley Owen Dodgson velkommen tilbage, mens Dara Costelloe, som er blevet tilbagekaldt fra St. Johnstone, med det samme sendes videre til Dundee.

Det kan måske indikere, at Dodgson får chancen i Burnley, hvor han foreløbig står noteret for en enkelt førsteholdskamp.

I Barnsley blev det i efteråret til 15 kampe med en enkelt scoring og to oplæg til følge.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Fa Cup - 3. runde

FT

TOT

1 - 0

BUR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce