Dortmund har gjort det igen.
Den tyske storklub har før haft held med at udvikle unge, engelske spillere for herefter at sælge dem til en høj pris.
Torsdag bekræftede klubben, at de er enige med Chelsea om en handel for Jamie Gittens.
På rygtebørsen kommer prisen op på omkring 500 millioner kroner, og selvom Dortmund ikke bekræfter det, så fortæller de, at de er glade for økonomien i handlen.
- Forhandlingerne med Chelsea var udfordrende, men vi er glade for, at vi med stor sandsynlighed får realiseret vores finansielle ambitioner.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jamie er en fremragende spiller, som har bragt os meget glæde.
- Nu vil han tage næste skridt i sin karriere, og vi ønsker ham alt det bedste, siger sportsdirektør Sebastian Kehl.
Gittens står noteret for 76 kampe og 12 mål for Dortmund.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Chelsea
Dortmund
Premier League
































