

Anfield hungrede efter en sejr til at følge op på midtugens smalle 1-0-triumf i Milano over Inter.
Til formålet var Hugo Ekiitike sat på toppen fra start i fraværet af Alexander Isak, som startede ude ovenpå et mindre slag og Mohamed Salah.
Salah har den seneste uge trukket mange overskrifter for sit voldsomme udbrud mod Arne Slot og klubben ovenpå 3-3-fadæsen mod Leeds, og det sendte ham helt ud i kulden og væk fra kamptruppen i Champions League.
Men på bænken var han altså igen efter forsonende samtaler med Arne Slot, og herfra kunne han se Hugo Ekitike levere Premier League-sæsonens hurtigste mål efer 46 sekunder.
En årvågen Joe Gomez opsnappede en bold på et farligt sted med hovedet og fandt franskmanden, som med en hård halvflugter kanonerede kuglen i nettaget til 1-0.
Artiklen fortsætter efter billedet

Joe Gomez måtte udgå 25 minutter senere med en skade, og her blev der noget overraskende nikket mod Mohamed Salah på Liverpools bænk.
Egypteren løb på grønsværen til stor jubel fra Anfields tilskuere, mens Szoboszlai løb ned og vikarerede på højre back.
Brighton var ikke statister i opgøret og kom til flere gode chancer. Alisson viste god figur tidligt i kampen med en redning på Diego Gomez.
Liverpool slap dog med skrækken og holdt til pausen.
Salah slog rekord
Efter pausen var Brighton på ny tæt på, da Gomez på ny brændte en chance tæt på mål.
I stedet kunne Mohamed Salah skrive sig ind i Premier League-historien som den spiller med flest målinvolveringer for samme klub, da han med et formidabelt hjørnespark fandt Hugo Ekitikes pandebrask.
Den franske spids svigtede ikke fra klos hold, hvor han havde masser af plads, og med sin målinvovering nummer 277 rykkede han forbi Wayne Rooney.
Ekitike blev derudover dobbelt målscorer, og Liverpool havde kampen, hvor de ville have den.
Initiativet blev Brightons til sidst, men trods et godt tryk mundede det ikke ud i mål, og en tiltrængt 2-0-sejr til Liverpool blev en realitet.

Er FCK utroværdige?
Hattrick | Afsnit 160FC København ligner ikke et hold i balance, og det er heller ingen hemmelighed, at fansene og Bo Svensson efterspørger nye spillere. Spørgsmålet er, om de er utroværdige? Vi kommer også med en opdatering på Jacob Bruun Larsen.
Læs mere
Liverpool
Brighton
Premier League






































