2024-02-20 15:39:50

Klopp med lille stikpille til Hodgson-kritikerne: Glemt de gode tider

Jürgen Klopp roser Roy Hodgson, mens han også sender en lille stikpille afsted til dem, der ønskede ham fyret. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 26. runde

FT

LIV

4 - 1

LUT

Crystal Palace har ikke længere Roy Hodgson som manager. 

Den 76-årige manager sagde mandag endegyldigt farvel til Crystal Palace, og det blev Liverpool-manager Jürgen Klopp spurgt ind til på et pressemøde. 

- Jeg har sagt et par gange, at jeg ikke forstår, hvorfor han stadig har gang i det her arbejde.

- Han er en af de bedste, jeg har mødt i den her branche. Han har så meget erfaring. 

- I starten var han en trend-setter, og han beholdt sine idéer, lyder de rosende ord ifølge BBC Sport.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Klopp med lille stikpille til Hodgson-kritikerne: Glemt de gode tider
Foto: John Sibley/Reuters/Ritzau Scanpix

Klopp er samtidig ude med en lille stikpille til dem, der ville af med den erfarne englænder. 

- Det er altid sådan her. Når det ikke går godt, så glemmer folk de gode tider.

- Nogle råbte, han skulle fyres, og de har helt sikkert glemt det arbejde, han udførte i de gode tider.

Tyskeren sendte samtidig gode tanker til Hodgson, som er blevet udskrevet fra hospitalet, efter han blev syg i sidste uge. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 26. runde

FT

LIV

4 - 1

LUT

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce