Timothée Pembélé har svært ved at finde fodfæste i Sunderland.
Premier League-oprykkerne hentede franskmanden i PSG i 2023, men allerede nu bliver han udlejet for anden gang.
Og igen går turen til Le Havre.
Sunderland meddeler, at Pembélé skal bruge resten af sæsonen i Ligue 1-klubben.
- Mulighederne har været begrænsede for Timothée i denne sæson efter vores oprykning til Premier League samt på grund af den hårde konkurrence og store bredde i vores defensive geledder.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Dette skifte giver ham mulighed for at spille regelmæssigt i velkendte omgivelser, og vi ønsker ham naturligvis alt det bedste for resten af sæsonen, skriver Sunderland.
23-årige Pembélé, der gør sig på højreback, står noteret for otte kampe i Sunderland-trøjen.

Gulddrømme og uro i Superligaen
Hattrick | Afsnit 74Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade.
Læs mere
Gør Premier League endnu sjovere!
Tror du, du har styr på stjerner, start 11'ere og styrkeforhold i Premier League? I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, dyster mod venner og får noget på spil i hver eneste kamp – også de kedelige, du normalt bare har kørende i baggrunden.
Vælg dine spillere, ram plet og vind håneretten over venner og kollegaer i Premier Manager. Spillet starter 16. januar 2026 – sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Le Havre
Sunderland
Premier League
































