2026-01-11 14:23:21

Villa-stjerne hyldes: Kan ende i Real Madrid

Aston Villa-profilen Ollie Watkins spår holdkammeraten Morgan Rogers en stor karriere, der potentielt byder på et skifte til Real Madrid. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Supercup - Final. runde

FT

BAR

3 - 2

REA

Otte mål og seks assists i 29 kampe. 

Morgan Rogers har været godt kørende i indeværende sæson, hvor han har spillet en hovedrolle i Aston Villas succes. 

Og den engelske offensivspillers opadgående formkurve er bestemt ikke gået ubemærket hen hos holdkammeraten Ollie Watkins. 

I et interview med Sky Sports sender han store roser i Rogers retning og spår ham en stor fremtid. 

- Han kan spille for de bedste hold i verden. Han har vist, hvad han er i stand til, siger Watkins og fortsætter.  

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Villa-stjerne hyldes: Kan ende i Real Madrid
Foto: Paul Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Han er 23 år, og jeg ville ikke blive overrasket, hvis han en dag ender i Real Madrid eller noget i den stil.

- Han er stor og kraftfuld, så når du kigger på ham, vil du ikke sige, at han kun er 23 år. Han spiller så modent, og jeg kan ikke rose ham nok for at være ærlig, lyder det fra Villa-profilen. 

Netop Real Madrid spiller i aften mod Barcelona i Super Cup-finalen. 

Har du ikke allerede Bold+, kan du købe abonnement her.

Podcast Cover

Det største derby i årevis - uden restriktioner

Hattrick | Afsnit 83

Der venter et vaskeægte derby torsdag aften, når Brøndby og FC København tørner sammen i superligaens Europa-playoffkamp - og denne gang bliver det med udebanefans på tribunerne.

Læs mere
-21:38

Gør Premier League endnu sjovere!

Artiklen fortsætter efter indholdet

Supercup - Final. runde

FT

BAR

3 - 2

REA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce