2025-01-25 12:36:07

Walsall lejer spændende angriber: Tak til United

League Two-klubben Walsall har lejet 19-årige Ethan Wheatley fra Manchester United for resten af sæsonen, og klubbens træner ser et stort lys i den unge angriber.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

League 2 - 28. runde

FT

BRA

3 - 0

WAL

Ethan Wheatley har snust til førsteholdsfodbold i Manchester United, men det næste halve år skal han udvikle sig i toppen af League Two.

Førerholdet Walsall bekræfter nemlig signingen af Wheatley på en lejeaftale.

- Jeg har kendt og beundret Ethan i noget tid. Han er virkelig hurtig, og han er en stor fyr, der vil score mål. Jeg ser virkelig frem til at arbejde med ham på hans første udlejning og at være en del af hans udvikling.

- Han er nøjagtig vores type spiller. Han er utrolig atletisk og den type spiller, som vi kan lide at arbejde med og udvikle. Vi skal være tålmodige med ham. Vi måtte vente på at få ham ind, så jeg er glad for, at han er her nu.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Walsall lejer spændende angriber: Tak til United
Foto: Molly Darlington/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg vil gerne takke alle i Manchester United for at give os lov til at være en del af udviklingen af Ethan, udtaler cheftræner Mat Sadler.

Ethan Wheatley har scoret mål på samlebånd for Manchester Uniteds ungdomshold. 

Foreløbig er det blevet til fire førsteholdsoptrædener.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

League 2 - 28. runde

FT

BRA

3 - 0

WAL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce