



De er ikke tilfredse i Atletico Madrid.
Diego Simeones tropper blev lørdag nedlagt af Barcelona, og efterfølgende er det specielt VAR, der har været i fokus.
Kort efter pausen blev Barcelonas Gerard Martín i første omgang udvist for en stempling. Den beslutning blev dog efterfølgende lavet om.
Den beslutning kunne Atletico Madrid-lejren slet ikke forstå, og vreden er ikke blevet mindre dagen derpå, hvor VAR-lyden fra situationen er blevet udgivet.
Derfor udtaler klubbens administrerende direktør, Miguel Ángel Gil, sig nu også.
- Når vi ser billederne og lytter til lydoptagelserne, som forbundet har delt, kan vi kun føle skam.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er uacceptabelt, at vi får lov til at høre deres kommentarer, som er helt i strid med, hvordan VAR bør fungere, og at der ikke sker noget.
- Dommere har, ligesom spillere, trænere og ledere, ret til at begå fejl, men fejl i spillet er netop bare fejl.
- Det er en helt anden sag, når en dommer i VAR-rummet påvirker hoveddommeren, mens han vurderer en situation.
- Dommeren på banen skal være ansvarlig for at træffe beslutninger ved at vurdere hver enkelt spillers intentioner.
- VAR bør kun gribe ind for at rette klare og åbenlyse fejl – ikke for at træffe beslutninger i stedet for hoveddommeren. siger han i en udtalelse til klubbens hjemmeside.
Atletico Madrid endte med at tabe kampen 1-2 efter en sen scoring fra Robert Lewandowski.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
Barcelona
Atletico Madrid
La Liga



































