Mikael Anderson er åben for at vende hjem til dansk fodbold og kan sagtens se sig selv gøre comeback i AGF.
Det fortæller han i et interview med Viaplay Sport News.
- Alle kender mit forhold til AGF. Det er en klub, som står mit hjerte meget nært, men der er mange ting, der skal ske, før hele puslespillet kan falde sammen.
- Selvfølgelig vil AGF altid være en af mulighederne, når jeg skal hjem til Danmark. Det er en klub, der betyder enormt meget for mig, siger Mikael Anderson.
Den 27-årige offensivspiller understreger, at han for nuværende har fokus på at holde ferie, mens hans agent løbende kigger på de forskellige muligheder, der kan være for et sommerskifte.
Artiklen fortsætter efter billedet

Mikael Anderson har kontrakt i Djurgården til sommeren 2029.
Du kan se hele interviewet i videoen øverst i artiklen.

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige
Hattrick | Afsnit 129Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.
Læs mere
Gør VM endnu sjovere
Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.
Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

AGF
Djurgården
3F Superliga


































