2026-04-29 22:33:29

Binks sætter flere ord på FCM-situation: Nonsens

Luis Binks siger til TV 2 Sport, at efterspillet ovenpå hans batalje med både Dario Osorio og Mike Tullberg ikke stemmer overens med begivenhederne på banen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

BIF

1 - 1

FCN

Det gik hedt for sig, da FC Midtjylland og Brøndby for to uger siden bragede sammen i Superligaen.

Her trak FC Midtjylland sig sejrrigt fra opgøret, men en historie, der efterfølgende fyldte meget, var kampen i kampen mellem blandt andre Dario Osorio og Luis Binks.

Englænderen har fået ry for at være en spiller, der ender i bataljer og diskussioner, og det blev han foreholdt af TV 2 Sport ved Brøndbys træning onsdag.

Navnlig drejede det sig om den situation, hvor han bakkede ind i netop Osorio - og efterfølgende fik et dask bagi hovedet.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Binks sætter flere ord på FCM-situation: Nonsens
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Efter kampen var han så i en ophedet diskussion med Mike Tullberg i spillertunnellen - angiveligt fordi han havde ventet på cheftræneren for Herning-klubben.

- Vi talte, og det var det. Han sagde sin del, og jeg gjorde det samme. Alle de her narrativer om, at jeg ventede på ham, alle de her aggressioner, og at Billing måtte splitte os ad. Det er komplet nonsens.

24-årige Bnks kom til Brøndby fra Coventry i sommer.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

BIF

1 - 1

FCN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce