2026-04-26 19:23:04

FCM-anfører: Større tro på mesterskabet end for 14 dage siden

Mads Bech fortæller til Viaplay, at troen på guldet er blevet større i FC Midtjylland efter udviklingen, der har været i Superligaen de seneste to uger. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 29. runde

FT

AGF

0 - 0

FCM

Mads Bech Sørensen og FC Midtjylland topper Superligaen med bedre målscore end AGF.

Søndag aften tørner de to mandskaber sammen igen i en direkte guldduel.

FCM-anføreren fortæller Viaplay, at troen på guld er større end for 14 dage siden, hvor AGF havde et forspring til mesterskabet. 

- Det er den udvikling, vi havde håbet på, og troet på hele tiden. Vi stod for 14 dage siden, hvor det så en smule svært ud. Nu står vi i en helt anden situation, hvor det er tæt, og det bliver spændende. Vi har en utrolig vigtig kamp i dag, men der er ingen tvivl om den situation er noget bedre end for 14 dage siden, siger han til Viaplay.

- Jeg vil lyve, hvis jeg sagde, at troen ikke er blevet større. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM-anfører: Større tro på mesterskabet end for 14 dage siden
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Der er kampstart i Aarhus klokken 20:00.

Startopstillingerne til den spændende duel er netop tikket ind, og begge mandskaber har valgt at ryste posen.

Se dem her

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 29. runde

FT

AGF

0 - 0

FCM

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce