Morten Dahm Kjærgaard er ved få styr på sin stab i Silkeborg IF.
Den nye cheftræner har hevet Anders Holvad med fra Aarhus Fremad.
Her har han de seneste to år været spillende assistenttræner, men spillerkarrieren slutter nu med skiftet til Superliga-klubben.
I Silkeborg bliver 36-årige Anders Holvad ny analytiker og assistenttræner.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi er glade for at kunne tilføre endnu en ressource til staben, og Anders skal primært analysere eget hold, egne spillere og være omdrejningspunkt for brug af video, ligesom han bliver en del af vores i forvejen stærke trænerteam.
- Det gør vi for at blive endnu skarpere i detaljerne omkring førsteholdet. Det har været et ønske for Morten Dahm Kjærgaard at bringe Anders Holvad med fra deres fælles tid sammen i Aarhus Fremad, så det er vi glade for, at Anders havde lysten til, siger sportschef i Silkeborg IF, Jesper Stüker.
Silkeborg IF møder ind igen mandag efter at have holdt sommerferie.

VM Morgenbriefing: Canada vandt 6-0 - men ingen jublede
Hattrick | Afsnit 111Mexico er det første hold ved VM 2026, der har sikret sig en plads i knockoutfasen efter sejren over Sydkorea.
Læs mere
Silkeborg IF
Aarhus Fremad
3F Superliga




































