2026-06-19 12:05:39

Holvad stopper karrieren: Bliver assistent i Silkeborg

Silkeborg IF oplyser, at Anders Holvad bliver ny analytiker og assistenttræner. Dermed stopper han også karrieren.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Morten Dahm Kjærgaard er ved få styr på sin stab i Silkeborg IF.

Den nye cheftræner har hevet Anders Holvad med fra Aarhus Fremad.

Her har han de seneste to år været spillende assistenttræner, men spillerkarrieren slutter nu med skiftet til Superliga-klubben.

I Silkeborg bliver 36-årige Anders Holvad ny analytiker og assistenttræner.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Holvad stopper karrieren: Bliver assistent i Silkeborg
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

- Vi er glade for at kunne tilføre endnu en ressource til staben, og Anders skal primært analysere eget hold, egne spillere og være omdrejningspunkt for brug af video, ligesom han bliver en del af vores i forvejen stærke trænerteam.

- Det gør vi for at blive endnu skarpere i detaljerne omkring førsteholdet. Det har været et ønske for Morten Dahm Kjærgaard at bringe Anders Holvad med fra deres fælles tid sammen i Aarhus Fremad, så det er vi glade for, at Anders havde lysten til, siger sportschef i Silkeborg IF, Jesper Stüker.

Silkeborg IF møder ind igen mandag efter at have holdt sommerferie.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Canada vandt 6-0 - men ingen jublede

Hattrick | Afsnit 111

Mexico er det første hold ved VM 2026, der har sikret sig en plads i knockoutfasen efter sejren over Sydkorea.

Læs mere
-9:23

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce