2026-05-17 17:27:21

Kong Frederik på plads til guldfest

Kong Frederik er søndag eftermiddag på plads til guldfesten i Aarhus, hvor han netop har lykønsket AGF-spillerne med mesterskabet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

Kong Frederik har aldrig lagt skjul på, hvor hjertet ligger i dansk fodbold. 

I flere interviews har han således tidligere fortalt, at han er glødende fan af AGF.

- Entusiasmen har holdt ved, selv i den periode, hvor AGF spillede i en unævnelig liga, som ikke var Superligaen.  

- Jeg er jo ikke bare sådan en medløbsfan, udtalte han blandt andet i et interview med B.T. tilbage i 2009. 

Derfor er der de seneste dage blevet spekuleret i, om kongen mon ville dukke op til søndagens mesterskabsfejring i Smilets by.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Kong Frederik på plads til guldfest
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Nu står det klart, Kong Frederik deltager ved festlighederne.

Ifølge Viaplay har han netop været en tur nede i omklædningsrummet på Ceres Park Vejlby for at lykønske AGF-spillerne med det historiske mesterskab.

Århus Stiftstidende bringer desuden en video, hvor Kong Frederik ankommer til stadion.

Søndagens kamp mellem AGF og Viborg FF bliver sparket i gang klokken 18:00.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AGF

6 - 2

VFF

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce