2023-06-02 13:20:01

Medie: Silkeborg henter tidligere AaB-færing

Silkeborg henter ifølge mediet In.fo den tidligere AaB-færing Gilli Rolantsson Sørensen, som dermed bliver genforenet med Kent Nielsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AaB

0 - 1

SIF

Kent Nielsen ser ud til at blive genforenet med en gammel kending.

Det færøske medie In.fo skriver, at Silkeborg henter den færøske højreback Gilli Rolantsson Sørensen.

Den 30-årige færing spillede under Kent Nielsen i AaB fra 2014 til 2016, hvor det blev til 27 kampe med ét mål og én assist til følge.

Gilli Rolantsson har senest spillet for TB Tvøroyri i hjemlandet, men hans kontrakt udløber ved udgangen af juni, og derfor er han fri til at finde en ny klub.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Medie: Silkeborg henter tidligere AaB-færing
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Rolantsson har også været forbi norsk fodbold i sin karriere, hvor han har tørnet ud for Brann og Odds BK - i alt er det blevet til 139 kampe i Eliteserien.

Gilli Rolantsson spiller fast for det færøske landshold, hvor han står noteret for 63 landskampe og ét mål.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 32. runde

FT

AaB

0 - 1

SIF

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce