Kent Nielsen ser ud til at blive genforenet med en gammel kending.
Det færøske medie In.fo skriver, at Silkeborg henter den færøske højreback Gilli Rolantsson Sørensen.
Den 30-årige færing spillede under Kent Nielsen i AaB fra 2014 til 2016, hvor det blev til 27 kampe med ét mål og én assist til følge.
Gilli Rolantsson har senest spillet for TB Tvøroyri i hjemlandet, men hans kontrakt udløber ved udgangen af juni, og derfor er han fri til at finde en ny klub.
Artiklen fortsætter efter billedet

Rolantsson har også været forbi norsk fodbold i sin karriere, hvor han har tørnet ud for Brann og Odds BK - i alt er det blevet til 139 kampe i Eliteserien.
Gilli Rolantsson spiller fast for det færøske landshold, hvor han står noteret for 63 landskampe og ét mål.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Silkeborg IF
TB Tvøroyri
3F Superliga



































