Max Ejdum er fortid i OB.
Den 21-årige midtbanespiller har byttet Odense ud med Brøndby på en femårig aftale, og i forbindelse med salget forklarer fynboernes sportsdirektør nu, at transferen er en del af strategien i OB.
- Vi er jo kede af at miste en dygtig fodboldspiller. Det er nu engang det kredsløb, som alle fodboldklubber med undtagelse af en håndfuld i verdenseliten lever i, siger Troels Bech til OB's hjemmeside.
I seneste sæson spillede Max Ejdum 26 kampe i ligaen med et mål og fem assists til følge i den stribede trøje.
I alt er han noteret for 73 førsteholdsoptrædener, siden han tog rejsen op i seniortruppen fra akademiet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For os er det et blueprint på, hvad vores satsning på akademiet går ud på.
- Vi vil gerne udvikle spillere med fynske rødder, der viser et tilhørsforhold til OB og Odense, og bringe dem så langt op i præstationskurven, at de bliver interessante og føder vores kredsløb på den måde, som vi ser her, og derfor har vi sagt ja, fortæller Troels Bech videre.
OB kan indkassere op mod 25 mio. kr. på salget af Max Ejdum. Læs mere om det her.

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England
Hattrick | Afsnit 136Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.
Læs mere
Gør sæsonen sjovere med Super Manager
Sæt dit managerhold og få point for dine spilleres præstationer runde for runde. Kæmp om håneretten mod vennerne og oplev, hvordan selv de kedeligste kampe bliver til noget, du følger intenst.

OB
Brøndby IF
3F Superliga































