
Olti Hyseni blev helten for Brøndby IF i sin debut i den blågule kampdragt, da han i seneste Superliga-runde kom ind fra bænken og blev matchvinder mod Viborg.
Hyseni er atter at finde på bænken mod AC Horsens, men det har kreatøren det fint med.
Det fortæller han til Viaplay.
- Det synes jeg er helt fair. Thomas har startet mig bænken mange gange før, så jeg har ikke noget imod det. jeg synes, at det er fint at starte på bænken, og så må jeg igen komme ind og vise noget fra bænken. Det synes jeg er en god måde at vise sig selv på, men jeg tænker, at en startplads kommer på et tidspunkt, det håber jeg. Det handler bare om at klø på, siger Hyseni til Viaplay.
- Det, at jeg allerede kom ind og lavede mål sidste gang, det var egentlig prikken over i'et.
Artiklen fortsætter efter billedet

Se hele Viaplay-interviewet øverst i artiklen.
Tidligt i Hysenis transferforløb tilkendegav hovedpersonen sin lyst til at skifte til Brøndby.
Så da interesse fra FC Midtjylland og en stor belgisk klub tikkede ind fra højre, var han allerede overbevist om et skifte til Vestegnen.

Superliga-transfernes pokerspil
Ugens Suppe | Afsnit 4Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil.
Læs mere
Brøndby IF
AC Horsens
3F Superliga


































