Sigurd Rosted er fortid i Brøndby.
Den norske midtstopper blev tirsdag solgt til MLS-klubben Toronto, og Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, kalder det for det rette for alle.
- Sigurd har været en stærk spiller for os, siden han kom til Vestegnen tilbage i 2019. Han var med til at bringe mesterskabet hjem igen og har mange gode indsatser i den blågule trøje, som vi gerne vil takke ham for.
- Nu kom der en mulighed, som var den rette for begge parter, og vi ønsker derfor Sigurd held og lykke i en spændende liga, fortæller CV til klubbens hjemmeside.
Sigurd Rosted fortæller også, han har været glad for sin tid i Brøndby, hvor han var med til at vinde mesterskabet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg har haft nogle gode sæsoner i Brøndby IF, og jeg vil altid huske tilbage på mesterskabssæsonen med stor stolthed.
- Jeg har haft en rigtig god tid i Danmark og glæder mig nu til at prøve kræfter med MLS, fortæller Sigurd Rosted til Brøndbys hjemmeside.
Som erstatning for Sigurd Rosted har Brøndby hentet danske Frederik Winther på en lejeaftale i tyske Augsburg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
Toronto FC
3F Superliga


































