2023-02-01 08:13:47

Rosted er fortid i Brøndby: Det rette for begge parter

CV fortæller, at det var det bedste for begge parter, at Sigurd Rosted skifter til Toronto FC. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

BIF

2 - 1

AIK

Sigurd Rosted er fortid i Brøndby. 

Den norske midtstopper blev tirsdag solgt til MLS-klubben Toronto, og Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, kalder det for det rette for alle. 

- Sigurd har været en stærk spiller for os, siden han kom til Vestegnen tilbage i 2019. Han var med til at bringe mesterskabet hjem igen og har mange gode indsatser i den blågule trøje, som vi gerne vil takke ham for. 

- Nu kom der en mulighed, som var den rette for begge parter, og vi ønsker derfor Sigurd held og lykke i en spændende liga, fortæller CV til klubbens hjemmeside. 

Sigurd Rosted fortæller også, han har været glad for sin tid i Brøndby, hvor han var med til at vinde mesterskabet. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Rosted er fortid i Brøndby: Det rette for begge parter
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Jeg har haft nogle gode sæsoner i Brøndby IF, og jeg vil altid huske tilbage på mesterskabssæsonen med stor stolthed. 

- Jeg har haft en rigtig god tid i Danmark og glæder mig nu til at prøve kræfter med MLS, fortæller Sigurd Rosted til Brøndbys hjemmeside. 

Som erstatning for Sigurd Rosted har Brøndby hentet danske Frederik Winther på en lejeaftale i tyske Augsburg. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

The Atlantic Cup - 1. runde

FT

BIF

2 - 1

AIK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce