Silkeborg solgte søndag Robert Gojani til svenske Kalmar FF, hvor han skal spille under danske Henrik Jensen.
I den forbindelse oplyser Silkeborg, at den 30-årige svensker havde et stort ønske om at vende tilbage til Sverige på grund af omstændigheder med familien, og det ville de ikke stå i vejen for.
- Robert Gojani har på grund af nogle omstændigheder i sin nærmeste familie haft et stort ønske om at vende tilbage til Sverige, og det har vi ikke villet sætte os imod.
- Han har været en dygtig spiller for os i sine bedste perioder, mens der desværre også har været nogle perioder med småskader, som har vanskeliggjort et kontinuerligt forløb.
- Der er ingen tvivl om hans kvaliteter, og han har også været en rigtig god fyr at have i omklædningsrummet, men nogle gange er der også nogle ydre omstændigheder, som vi må handle efter.
- Vi sender ham derfor videre til det svenske med stor tak for indsatsen, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, siger Jesper Stüker, der er sportschef i Silkeborg, til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Gojani takker Silkeborg for at udvise forståelse for hans ønske.
- Jeg glæder mig meget til at spille for Kalmar og er samtidig ked af at forlade Silkeborg IF så pludseligt.
- Jeg har haft en rigtig god tid i en meget dejlig klub med gode mennesker og god fodbold. Men nogle gange sker der nogle ting i livet, som ændrer på situationen, og jeg er glad for, at klubben har udvist forståelse. Jeg vil stadig følge klubben tæt og heppe på de røde, siger Robert Gojani.
Silkeborg oplyser, at Kalmar betaler en mindre overgangssum for Gojani.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
Kalmar FF
3F Superliga


































