






AGF var søndag tæt på at levere et imponerende resultat i Parken, da Aarhus-mandskabet i den grad gav FC København problemer.
Uwe Röslers tropper formåede at vende opgøret fra 0-2 til 3-2, og så lignede det ellers, at der var tre point med hjem i bussen til Aarhus.
Men i stedet var det en massiv skuffelse, som AGF måtte tage med fra Parken, da de smed det hele og tabte med 3-4, og det var ikke sjovt for anfører Patrick Mortensen.
- Det gør sgu ondt, det gør fandme ondt. Der var også en død stemning i omklædningsrummet. Det er klart, at vi startede utrolig skidt og kom fortjent bagud med 0-2, men vi fik samlet tropperne og snakket tingene igennem hurtigt.
- Vi fik så lavet nogle taktiske ting og kom fortjent på 2-2 inden pause. Vi fik også scoret et fint mål ved Tingager og gik ikke i stå derfra, men pressede videre og havde chancerne til at lukke kampen fuldstændig, det er det, der gør mest ondt på mig.
- Hvis vi havde scoret til 4-2, havde de været helt færdige. Der var helt stille på stadion. Men omvendt, når du ikke kender din besøgelsestid i Parken og lukker fire mål ind, så er det også svært at få point med, lyder det fra en skuffet Patrick Mortensen.
Patrick Mortensen formåede selv at komme på tavlen for AGF, da han sendte bolden forbi sin tidligere holdkammerater Kamil Grabara.
Det var en lille sejr for Mortensen, som I kan læse mere om her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

AGF
FC København
3F Superliga




























