2025-02-19 13:33:28

Nej til Danmark: Malmö menes at forgylde islænding

Malmö FF ser ud til at hente Arnor Sigurdsson, som angiveligt også var aktuel for danske topklubber. Islændingen menes at få noget af en sign on-bonus.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL - anden 1/16-finale

FT

FCH

1 - 3

FCK

Otte millioner danske kroner.

Så meget får Arnor Sigurdsson ifølge FotbollDirekt alene i sign on-bonus for at skifte til Malmö FF, som meldes tæt på den islandske offensivspiller.

Dertil kommer angiveligt en månedsløn på den gode side af 130.000 kroner.

25-årige Arnor Sigurdsson ophævede for få dage siden sin kontrakt i Blackburn, så Malmö slipper altså for at betale en transfersum.

Artiklen fortsætter efter billedet

Allsvenskan -Nej til Danmark: Malmö menes at forgylde islænding
Foto: Blackburn Rovers

FotbollDirekt skriver desuden, at tre danske topklubber i form af FC København, Brøndby og FC Midtjylland har været inde i billedet, uden at det bliver konkretiseret.

Udover Blackburn har Arnor Sigurdsson været forbi CSKA Moskva, Venezia og Norrköping. For sidstnævnte var han en stor profil med 18 mål i 52 kampe.

I Blackburn-trøjen blev det til 41 optrædener med otte scoringer og fem assists til følge.

Arnor Sigurdsson menes at få en treårig kontrakt i Malmö.

Artiklen fortsætter efter indholdet

ECL - anden 1/16-finale

FT

FCH

1 - 3

FCK

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce