2025-11-18 16:11:21

Antony: Bayern ville have mig

Ifølge Antony gik Bayern München efter brasilianeren sent i sommerens transfervindue. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 11. runde

FT

BMU

6 - 2

FRE

Antony fik i foråret kickstartet karrieren, da han blev udlånt fra Manchester United til Real Betis. 

Sent i sommerens transfervindue købte Sevilla-klubben så Antony fri i United og udstyrede ham med en femårig aftale. 

Skal man tro Antony, kunne han dog være havnet på en noget større adresse:

- Bayern forsøgte at hente mig i løbet af de sidste 24 timer af sommerens transfervindue. Vincent Kompany ringede personligt til mig. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Antony: Bayern ville have mig
Foto: Marcelo Del Pozo/Reuters/Ritzau Scanpix

- Vi talte sammen, og han sagde, at han altid har været en stor fan af min spillestil, men jeg havde givet Betis mit ord, og jeg kunne ikke svigte dem.

- For mig betyder Betis lykke, afslutter Antony over for mediet Globo. 

Den 25-årige brasilianer har i indeværende sæson spillet 11 kampe for Betis, og her er det blevet til seks mål og to oplæg. 

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 11. runde

FT

BMU

6 - 2

FRE

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce