Andreas Albers har scoret sit sidste mål som professionel fodboldspiller.
Den danske angriber har valgt at sætte punktum for en lang og flot karriere, hvor han senest tørnede ud for kultklubben St. Pauli i den tyske Bundesliga.
35-årige Albers sætter her ord på sin beslutning i et interview med Bold.
I fremtiden skiftes fodboldtrøjen ud med en nystrøget skjorte hos Danske Commodities i Aarhus.
Albers blev i sommer færdiguddannet jurist, og nu skal hovedet bruges på paragraffer i stedet for hovedstød på grønsværen.
- Tidligt på sommeren havde jeg tilbud fra Danmark og Tyskland, men jeg har også en familie at tænke på, og det var ikke så interessant for os. Jeg er trods alt også blevet 35 år gammel, og jeg føler mig egentlig klar til at stoppe.
- I løbet af de senere år har jeg fået mindre og mindre spilletid, hvilket også var med til at gøre mig mere afklaret med min beslutning. Det har altid været interessant at være i fodbolden, men jeg har brug for et længere perspektiv, og det skal jeg i fremtiden forsøge at finde et andet sted.
Artiklen fortsætter efter billedet

Stopper på toppen
Albers kan se tilbage på en karriere, hvor han nåede at tørne ud for klubber som Vejle Boldklub, Viborg FF, Silkeborg IF og Skive IK inden for Danmarks grænser.
I den sidste halvdel af karrieren gik turen til tysk fodbold, hvor han for alvor slog sit navn fast hos Jahn Regensburg i den tyske 2. Bundesliga. Flødeskummet på kagen blev et skifte til St. Pauli og en oprykning til Bundesligaen.
St. Pauli skulle senere vise sig at blive sidste klub for Albers, og dermed stopper han reelt set på toppen af sin karriere, hvilket han er glad for.
- Det er egentlig meget cool, synes jeg. Det kendetegner måske også min karriere, at jeg hele tiden har taget skridt opad. Derfor passer det mig også fint, at jeg slutter på toppen – min sidste kamp var i Bundesligaen.
- Umiddelbart har jeg fået det maksimale ud af mit potentiale. Jeg har af og til hørt i krogene, at jeg ikke havde niveau til Superligaen. De færreste havde nok troet, at jeg skulle score et mål i Bundesligaen som 34-årig.
Fortryder du noget, når du kigger tilbage på din karriere?
- Det er altid svært at sidde og tænke kontrafaktisk. Når jeg kigger tilbage, burde jeg måske have taget til udlandet noget tidligere. Var jeg klar som 26-årig? Det kan jeg være i tvivl om, men enhver person med mod på det bør unde sig selv at tage chancen i udlandet. Det er hårdt, men man lærer virkelig meget af det.
- Jeg kom først ud som 29-årig, men jeg skulle måske have været ude fem-syv år tidligere. Det er ikke en stor fortrydelse, men det kunne måske have accelereret min karriere tidligere.
Ifølge Transfermarkt nåede Albers hele 255 kampe i den danske 1. division, mens det blev til 33 kampe i Superligaen.
Det ærgrer ham en smule, at det aldrig blev til et stort gennembrud i landets bedste række.
- Det trak en del år ud af min karriere. Jeg gjorde alt for at slå igennem – også i forskellige klubber – men det kom aldrig. Det var ikke spildte år, for det formede mig også som fodboldspiller, men måske brugte jeg for meget energi på at jagte et gennembrud i Danmark.
- Jeg er jo født og opvokset i Danmark, så selvfølgelig drømte jeg om et gennembrud i Danmark, men sådan er det. Måske havde jeg ikke niveau til Superligaen, men jeg havde heldigvis niveau til noget andet sjovt, lyder det med et glimt i øjet med henvisning til de 150 kampe i 2. Bundesliga og 14 kampe i Bundesligaen.

Foto: Jahn Regensburg
Ikke et vemodigt farvel - endnu
Fodboldkarrieren er nu lagt på hylden, og dermed venter en helt ny hverdag i det civile arbejdsliv.
Albers er ganske afklaret med sin beslutning, og derfor kommer han heller ikke til at savne fodbolden alt for meget.
- Jeg har set én kamp i løbet af sommeren, det var derbyet mellem St. Pauli og HSV (2-0 til St. Pauli, red.). Dagen efter gad jeg godt have været i omklædningsrummet og været en del af den glæde.
- Det går selvfølgelig meget op og ned i fodbold, og den rutsjebanetur havde jeg oplevet nok af i løbet af min karriere. Jeg kommer til at savne aspekter af fodbolden, men min krop er også blevet lidt ældre, så der er flere ting, jeg ikke kommer til at savne.
Har det været en vemodig beslutning at træffe?
- Jeg er ikke så følsom en type, så det har ikke været alt for vemodigt. St. Pauli gjorde det også let for mig, fordi jeg langsomt gled ud af truppen på grund af den store konkurrence. Det gjorde min beslutning nemmere.
- Måske bliver jeg mere vemodig om tre år, hvis jeg sidder og kigger tilbage på min karriere.
Fodbolden er for nu et lukket kapitel, men en skønne dag vender angriberen måske tilbage i en anden rolle. Døren er i hvert fald ikke helt lukket.
- Jeg håber, at jeg på et tidspunkt længere ud i fremtiden igen kan komme til at have noget med fodbold at gøre, men det bliver nok 10-15 år ud i fremtiden, udtaler Andreas Albers til Bold.
Andreas Albers nåede 14 kampe i den tyske Bundesliga, mens det blev til 150 kampe i 2. Bundesliga.
I Danmark nåede angriberen 33 kampe i Superligaen og 255 kampe i 1. division.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Silkeborg IF
St. Pauli
Vejle Boldklub
Viborg FF
Skive IK
Regensburg
Bundesliga



































