VM for klubhold -Real venter: Dortmund gjorde det af med Ramos og co.
Foto: Brett Davis/Reuters/Ritzau Scanpix
2025-07-02 06:10:34
Foto: Brett Davis/Reuters/Ritzau Scanpix

Real venter: Dortmund gjorde det af med Ramos og co.

Dortmund er klar til kvartfinalen ved klub-VM, hvor Real Madrid venter. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Klub-VM - ottendedelsfinale

FT

DOR

2 - 1

MON

14'
10
Serhou Guirassy
Mål
24'
20
Serhou Guirassy
Mål
48'
21
German Berterame
Mål

Dortmund var favoritter, da de mødte mexicanske Monterrey ved klub-VM. 

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Daniel Svensson startede inde for tyskerne, men det var ikke ham, der stjal opmærksomheden i kampens begyndelse. 

Det gjorde i stedet Serhou Guirassy og Karim Adeyemi. Førstnævnte scorede to gange, mens sidstnævnte lagde op til begge mål. 

Ved første mål kombinerede de to hovedpersoner flot sammen, hvorefter Guirassy var sikkerheden selv foran målet. 

Ved det andet mål blev Adeyemi sendt i dybden. Herefter lagde han bolden til rette, og så kunne Guirassy score sit andet mål. 

Monterrey var ikke uden chancer, og de fik også reduceret kort inde i anden halvleg. Scoringen stod German Berterame for, da han headede bolden, der lidt halvtilfældigt landede foran ham, i mål. 

Til allersidst var veteranen Sergio Ramos tæt på at få udlignet, men hans hovedstød gik lige forbi mål, og kort efter kunne Dortmund derfor række armene i vejret. 

De er nu klar til kvartfinalen, hvor Real Madrid venter. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Klub-VM - ottendedelsfinale

FT

DOR

2 - 1

MON

14'
10
Serhou Guirassy
Mål
24'
20
Serhou Guirassy
Mål
48'
21
German Berterame
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce