Snak

Mere indhold efter annoncen
Roen efter transferdeadline har indfundet sig.

Hvis vi undgår for mange skader, har vi en stærk trup der bør vinde mesterskabet.
Mads Emil Madsen er et fint indkøb der kommer til at supplere de tre(Lerager, Delaney og Clem) med fin teknik på kuglen.

Disse 5 punkter er dog vigtige for at lykkes med målsætningen:
1. Clem skal fortsætte de opløftende takter.
2. Delaney skal doseres korrekt, dertil skal MEM og Clem tage en del af kampbyrden.
3. Lad Moukoko starte i Superligaen, Corner i CL.
4. MEM i Superliga, Clem i CL.
5. Forlæng med Lerager ASAP - Giv ham den løn han er værd.

--------------------Moukoko------------------
Achouri -----------------------------Larsson
-------------------Elyounoussi----------------
----------------------------------------------------
-------------MEM-----------Lerager----------
----------------------------------------------------
Lopez--Hatzidiakos---Gabriel--Huescas
-------------------------------------------------------
-------------------Kotarski-----------------------

Buur kan stå i Pokalen, ellers kun reserve.
Garananga kan få kampe imod mindre gode superligahold.
Suzuki bør spille i pokalen for nu.
Zague bør man forsøge som starter imod mindre gode superligahold.
Meling kun som back-up.
Clem erstatter MEM i CL.
Delaney som indskifter, enkelte kampe fra start når Lerager skal hviles.
Claesson som indskifter, enkelte kampe fra start når Moi skal hviles.
Robert som indskifter, enkelte kampe fra start når Achouri skal hviles.
Cornelius Mr. CL - indskifter i Superligaen.
Onugkha Back-Up.
EksilFCkøbenhavneren
bold 249990

Det lyder fint i mine ører. Men jeg er bange for at vi ikke bliver skånet for skader. Det ville ihvertfald være noget nyt eller noget der ikke er sket i lang tid. Især i angrebet og på midten er vi udsatte, hvis flere bliver skadet. Vi ved ikke engang om Corner er ude resten af efteråret endnu og Onughka har Sune sagt, skal væk.

Og hvornår er Delaney mon klar? Han bliver ved med at sidde på bænken men kommer ikke ind fordi at han nok ikke er helt klar endnu. Men man kan håbe at han er klar efter landsholdspausen.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Clem erstatter MEM i CL.


Med Delaneys mange skader ville det ikke undre mig at vi kommer til at se rigtig mange kampe med de to sammen.

Skal være ærlig at sige at Mads Emil er lidt et ukendt kort for mig, men AGFernes reaktion på salget får mig til at være lidt optimistisk på ham.
Clem som han har spillet de seneste kampe kunne ligne en der nemt får sit rigtige gennembrud i dette efterår - der er selvfølgelig en vis del håb i det også.
Og så har jeg behov for at en eller flere af de unge træder et skridt op i efteråret, for ellers kan vi hurtigt se lidt tynde ud ved skader og karantæner.
If you know, you know.
bold 249990

Det lyder lidt som en drøm der ikke går i opfyldelse. Den for for rotation har vi bare ikke set fra Neestrup endnu. At Buur skulle få kampe ville overraske mig. Tanken er fin, men tror det næppe.
En midt med Clem er stadig lidt angstprovokerende, selvom han har løftet niveauet. Det samme gør sig gældende for Cornelius. Og Onugkha ved vi skal sælges. Fine tanker, men jeg ser det ikke ske. Alt det sagt, så er jeg enig i at roen stille er ved at indfinde sig, da man jo ikke kan gøre noget ved det. Man må bare stole på at de ved hvad de laver.
Min frygt lige nu er at man igen skal slås for point mod selv de dårligste hold i ligaen.
https://bold.dk/fodbold/klubber/fc-koebenhavn/nyheder/fck-sogte-hybridspiller-det-lykkedes-ikke

Nees siger det vel meget godt her, og der udtrykkes vel netop det, man lærte sidste sommer, man behøves ikke at købe, bare for at købe - de skal også være gode nok (her tænker jeg på Onugkha).

Og som han også udtaler, som jeg selv har nævnt tidligere, har de også haft fokus på miljøet/atmosfæren - og Nees siger selv i artiklen, alle kan se de får deres minutter i denne trup, som gør alle giver mere for holdet.

Og ærligt, jeg tror man får mere ud af MEM, som er stolt over at få muligheden i FCK, frem for at have hentet Raskin, fordi han hellere ville spille CL end EL.

Og jeg tror bestemt ikke vi skulle have håbet på et stort navn der kun kom pga der stod CL på programmet for, hvad er hans motivation så en november da i sønderjylland?
Og hvad så næste sæson, hvis det kun blev til EL, hvad ville han så?

FCM har lige været det igennem med Buksa, der kom for at vinde ligaen og spille CL, da det ikke lykkedes hoppede han videre ret hurtigt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Baseret på u19 kampene så er Dadason og Lee de næste i køen. Dadason var også med på træningslejren. Han er altså først fyldt 17 her i sommers.

Måske nogle indhop allerede i Pokalen hvis vi trækker et lille hold.

Dadason er en kæmpe stor 9´er og Lee er venstre back. Jeg tænker det er lettere for dem at komme ind på holdet i fremtiden.
Lee er lynhurtig moderne offensiv back med mange assists. Han kan på sigt godt tage over for Meling som reserven.
Angribere er generelt en mangelvare, så Dadason skal nok få chancen ligesom Chiakha.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
På papiret har vi et godt hold, men reelt er vi i den grad presset i forhold til karantæner og skader, nedenfor et ikke helt usandsynligt hold:

--------------------Moukoko------------------
Robert ------------------------------Larsson
--------------------Claesson------------------
----------------------------------------------------
-------------MEM-----------Clem-------------
----------------------------------------------------
Meling--Garananga---Gabriel--Huescas
-------------------------------------------------------
-------------------Kotarski-----------------------

Achouri - Skadet eller karantæne
Delaney - Skadet eller karantæne
Corner - Skadet eller karantæne
Panta - Skadet eller karantæne

I et langt kampprogram er ovenstående ikke usandsynligt, find selv kvalitet nok til bænken..................

Start med angrebet - Nåh ingen!
@(u)tilfreds

Udover Meling, så synes jeg jo det hold du stiller op med er glimrende. Er Moi også skadet eller i karantæne så?
Nu har man jo heldigvis, ofte, kun karantæne i 1 kamp.
Gad vide om Huescas allerede har afsonet med fodlænke eller om Zague snart bliver tvunget i spil. Og hvad blev der af Gabriel’s karantæne på 2 måneder? Forhåbentlig kommer det aldrig op igen.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Annonce