Snak

Mere indhold efter annoncen

Amorim savner Europa: Se på Mainoo

lør 1. nov 13:20

Ruben Amorim savner at spille flere kampe, så flere i truppen kan få spilletid. Han bruger Kobbie Mainoo som eksempel på det.



Læs hele nyheden her
Enten er det for mange kampe og en for smal trup eller også er det for få kampe og en for stor trup.

Der er ikke noget midt i mellem. Ingen nuancer.
"Der er for mange kampe."
"Der er ikke nok kampe."
"Mainoo er kun god nok til at tabe mod europæiske hold."
JFC
Man ligger som man har redt når man blev nr. 15 i PL sidste år og er slået ud af af Carabao Cup af Grimsby. Underligt de ikke satser på et så stort talent som Mainoo fremfor en udbrændt og 10 gange dyrere Casemiro der spiller samme plads. Istedet lader han nok kontrakten løbe ud og smutter som det er sket med andre spillere af egen avl som McTominey og Rashford.
"Man ligger som man har redt når man blev nr. 15 i PL sidste år...." Eller også fordi de tabte til Spurs i EL finalen..

Dit indlæg bærer præg af at du ikke følger United?
Rash er stadig Unitedspiller, og McT blev solgt så hvad mener du?

Casemiro spiller, fordi han gør det super godt i øjeblikket...
https://www.youtube.com/watch?v=cL-PeSpXBns
Tittebø:
Sandheden er jo desværre, at Mainoo ikke har udfyldt sin rolle som 6´er de gange, han har spillet, og han har ikke spillet specielt godt som en af de to holdende midtbanespillere i Amorims system.

Holdet har set klart bedst ud i denne
sæson, når Casemiro har spillet. Så jeg vil sige, at det ret svært for Amorim at satse på Mainoo i øjeblikket.

Men lad os nu se, når AFCON begynder til december og United mister Mbeumo, Amad og Maz i måske halvanden måned. Så er der en åbning for, at Mainoo får mere spilletid, fx hvis Bruno skal spille 10´er.
Annonce