Snak

Mere indhold efter annoncen

Avis: VB vil slanke truppen med fire spillere

tors 3. feb 2022

Det danske transfervindue er lukket, men Vejle Boldklub arbejder fortsat på at slanke truppen med fire spillere. Det skriver Vejle Amts Folkeblad.



Læs hele nyheden her
Fornuftigt selvom jeg håber man holder en krog i Dom. James, Fofana og Pierrick tror jeg ikke på i længden. Måske Fofana hvis han kan få noget regelmæssigt spilletid ved en udlejning.
Vejle BK siden 1984
Satme gang i svingdøren. Vinicius blev hentet i August 2021, har spillet 6 minutter i Superligaen i den her og de er allerede ved at sælge ham igen?!

Hvis jeg ikke vidste bedre, ville jeg tro, at det var en stor momskarussel eller hvidvaskningsoperation, der var gang i i Vejle.
Hvis du bare havde fulgt med i et millisekund, ville du vide, at Dom har været ude med en svær knæskade i meget lang tid, og at han er kommet til Vejle for at genoptræne - ikke for at indgå i førsteholdstruppen. Hans nuværende niveau er ikke til Superligaen, så man vil leje ham ud for at give ham mere spilletid. Selv tak
Man kan tage manden ud af Vejle, men man kan aldrig tage Vejle ud af manden! Stolt eksil-vejlenser i Aalborg - Klubånd i solskin, troskab i regn
Hvis jeg ikke vidste bedre, ville jeg tro, at det var en stor momskarussel eller hvidvaskningsoperation, der var gang i i Vejle.
Hvad ved du da?
Vinicius var jo et sats fordi han har været meget skadet i Kina. Han har ikke kunne finde nogen anden klub, i hvert fald formentlig ikke på samme kontrakt som i VB, og VB havde håbet man kunne få ham tilbage til tidligere tiders niveau. Det er ikke lykkes endnu og planen er jo at han skal udlejes i foråret og komme til VB til sommer - forhåbentlig i bedre stand.

Hvidvaskning min bare.... ærlig talt, vær nu lidt kreativ i beskyldningerne mod VB. Vi har hørt på det der i lang tid, men der har aldrig været noget at komme efter.
Vejle BK siden 1984
Mere indhold efter annoncen
Annonce
AndersP

Det klinger i den grad hult, når det kommer fra en SønderjyskE fan. Det er trods alt jer der har erfaringen med den slags.

Men hvem siger Dom sælges? Der har også været snak om udlejning for at få spilletid efter 2 års fravær med 2 alvorlige knæskader, men at man stadig tror på ham.

Og der er ikke meget momskarrussel over salg af fodboldspillere.

Men apropos gang i svingdøren, Sønderjyske har haft 30! Tilgange og afgange i denne sæson. Og størstedelen uden dansk pas.
Vinicius blev hentet i August 2021, har spillet 6 minutter i Superligaen i den her og de er allerede ved at sælge ham igen?!


Hvor står der noget som helst om at sælge ham? Snakken har været på at hans fysiske niveau skal bygges stille op, efter to meget alvorlige knæskader. Den slags luksus har VB ikke råd til prioritere i foråret. Så er det bedre at leje ham ud til en klub, hvor han stille og roligt kan bygge formen op. Som f.eks. den russiske 2. Divisionsklub har trænede med...

James er forståeligt! Han har slet slet ikke vist Superliga niveau. Fejlkøb!
Pierrick og Fofana er yngre spillere der har brug for spilletid. Så må vi se om det bliver salg eller udlejninger...
@Kenken

"Det klinger i den grad hult, når det kommer fra en SønderjyskE fan. Det er trods alt jer der har erfaringen med den slags."

Det er da noget af en anklage.. jeg mindes ikke vi nogensinde har været i søgelyset for momssvindel eller noget der minder om det. Måske du kan genopfriske min hukommelse?

Det er da muligt, at jeg misforstår udtrykket "komme af med" i artiklen, men det lugter mere af et salg end en udlejning. Men jeg kan ikke læse den oprindelige artikel.

30 er i øvrigt et lille antal, hvis man kigger lidt nord på mod Vejle :-)

https://www.worldfootball.net/teams/vejle-bk/2022/6/
https://www.worldfootball.net/teams/soenderjyske/2022/6/

@Fodkoldt

Hvad ved du da?


Som sådan ingenting, men jeg har trods alt svært ved at forestille mig at en hæderskronet klub som VB ville begive sig ud i den slags.
Det kan da også være det ender med et salg hvis der er gode penge i det. Og hvad så? VB er i sin gode ret til at købe og sælge spillere ligesom alle andre uden at beskyldes for alt muligt.
Vejle BK siden 1984
Det kan da også være det ender med et salg hvis der er gode penge i det


Tvivler meget på at nogen klub ville byde meget mere end et par brugte underbukser, for en spiller der knapt har spillet fodbold i de sidste to år, på grund af to alvorlige skader ;)
Annonce