Snak

Mere indhold efter annoncen

Brøndby-forhandlinger fortsætter: Kræver over 10 mio. for Dani

I dag 11:50

Ifølge Bolds oplysninger skal Brøndby og Lyngby forhandle videre om Casper ’Dani’ Winther. Oprykkerne vil gerne ramme et beløb på i omegnen af 1,5 mio. euro, ca. 11,2 mio. kr., i en samlet pakke for at sælge ham.



Læs hele nyheden her
Lyngby ender med at sælge overlevelse inden jagten overhovedet rigtig er gået i gang. De spiller fin bold, men kan ikke blive ved med at sælge profiler når sportsdirektøren insisterer på at erstatte dem med discountløsninger og lejespillere. Ærgerligt hvis de ikke er konkurrencedygtige.
Måtte lave en bruger efter AGFs vilde stime 2025! Kommende mestre?
Brøndby med rigtig mange spændende unge signings i år... og med en træner, som tør bruge dem. Tror BIF går nogle rigtig gode år i møde. Det gør sgu lidt ondt at se som FCK-fan... men credit where credit is due.
Vildt så mange penge der bruges, og er brugt de seneste år af BIF.
1880

Husk de har også fået 300 mill ind den anden vej over de sidste par år med Suzuki og Kvistgaarden som de to store salg
Med de dommere vi har i superligaen - og ikke mindst i VAR-vognen - skal der et mirakel til at Lyngby overlever. Det uanset hvem der er på holdkortet!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vildt så mange penge der bruges, og er brugt de seneste år af BIF.

De seneste 3 sæsoner har man købt spillere for ca. €21 mio og solgt for ca. €39 mio, så det er jo ikke fordi der er totalt ubalance på transfer-siden.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Vi snakker vel dybest set også en kompensation for en nedrykning, og det kræver vel en 15-20 mio.
Det lyder umiddelbart dyrt for en spiller, hvis kontrakt der snart udløber.

For nogle år siden var det de gav for en spiller, som ikke var tæt kontraktudløb..
Drop nu det der med bonus ordninger, Brøndby må bare betale 15 mill. Af en gang, når nu de skal til at ødelægge endnu et talent
Ift. prisen for nedrykning, så er det vel "kun" en forøgning af risikoen for nedrykning.

Regnestykket er vel nogenlunde:

- Alternativ værdi for Dani for Lyngby næste år hvis de ikke sælger nu: 0,-
- Værdi for Lyngby ved at sælge Dani nu: ≈10 mio.

Så er der risikoen for nedrykning og den økonomiske konsekvens:
- Hvad er nuværende risiko for nedrykning uden salg? 7/10?
- Hvad er risikoen for nedrykning ved salg? 8/10? I så fald, en ≈10%-point forøgelse.
- Hvad er konsekvensen ved nedrykning? Tab af 20 mio.?

Så, hvis det øger risikoen for nedrykning med 10%-point, og det koster 20 mio. at rykke med, så er vil tabet af Dani koste ≈2 mio. gennemsnitligt.

Derudover, så frigøre det også en plads til et evt. nyt talent der kan udvikles til fremtidig salg, som også har noget værdi. Det kan dog også være at Dani bidrog med at udviklere og trække andre spillere op, så det går måske ud på et. Men er der store talenter, så giver det måske ekstra god mening at sælge.

Er jeg helt forkert på ovenstående anskuelse? :)
Annonce