Snak

Mere indhold efter annoncen

BT: Lønstrup anklager spillere for matchfixing

tirs 14. maj 2019
Ifølge BT har FC Roskilde-cheftræner Christian Lønstrup anklaget sin egne spillere for matchfixing, efter at klubben søndag tabte med 1-2 til Lyngby Boldklub.

Læs hele nyheden her
Man må håbe for den gode Lønstrup at han har beviserne i orden. Hvis det ikke er tilfældet, har han gravet sin egen grav og ikke kun i Roskilde men i hele landet, for hvem kan have tillid til en manager/træner som kommer med en sådan påstand. Det virker også vildt, at klubbens ejer ikke er informeret og må bede om tid inden han udtaler sig. Hvordan kan Lønstrup gå til spillertruppen med så alvorlig en anklage, uden at have clearet det med klubbens ledelse og ejer inden ?
Det er jo helt fuldstændig hat og briller fra Lønstrup det her, Ja 1970, manden er (forhåbentlig) færdig i fodboldens verden hvis han "bare" slynger beskyldninger ud der ikke er hold I!
Der er hundrede procent noget i det. Ellers ville han ikke beskylde en spillertrup for det.
Det er sjovt at se forskellen på BT og EB i denne sag

BT:
På mødet anklagede mødeleder Christian Lønstrup flere unavngivne spillere for at have ‘fixet’ kampen, der havde stor betydning i FC Roskildes kamp mod nedrykning. Det fik spillerne helt op i det røde felt


EB:
Cheftræneren anklagede på mødet direkte sine egne spillere for matchfixing uden at fremlægge konkret dokumentation for påstanden.

På mødet sagde Lønstrup ifølge Ekstra Bladets oplysninger, at der forelå ’en anonym anmeldelse og tre-fire spillere var under mistanke for at have spillet store beløb på holdets kampe i 1. division’.

Der er ingen der står frem med sådan nogle beskyldninger, hvis man ikke er sikker, så jeg tror nærmere det er Roskilde der er færdig
Stor tak til Lønstrup
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan man da kalde at skide i egen rede såfremt Christian Lønstrup beskyldninger ikke holder vand. Det håber jeg ikke de gør, for så er det en sorgens for Roskilde fodboldklub og dansk fodbold som helhed.
[Salomonsen] fortalte, at klubben lige nu afventer et svar fra Danske Spil, der skal køre 1. divisionsklubbens kampe igennem for at se, om der er nogle uregelmæssigheder.

Det er nemlig kun muligt at spille på 1. Divisionskampe hos Danske Spil. Der er ingen andre betting-udbydere.
💖❤️💖 Big Nev ❤️💖❤️
Don´t kill the messenger.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Sikke en gang ævl, der er da masser af sider der tilbyder spil på 1div
@SilverFlame

Det der nymoderne sarkasme er også en svær størrelse.... :-)
Annonce