Snak

Mere indhold efter annoncen

FCM-drøm om CL blev knust: Er egentlig videre

man 2. sep 2024

Selv om FC Midtjyllands knuste drøm om Champions League står frisk i erindringen, fortalte cheftræner Thomas Thomasberg efter søndagens sejr i Silkeborg, at midtjyderne er videre.



Læs hele nyheden her
Både klub og fans er for længst videre. De eneste der ikke er videre er Viasats og TV2’s kommentatorer og “eksperter”… Når jeg kigger på Slovans modstandere i CL tænker jeg: Klart 0 point! Nu tænker jeg: 8 spændende kampe, hvor vi har en fair mulighed for at gå videre til Playoff kampene. Folk taler om mistede 300 mio kr. Det er jo altså kun ca. 200 mio, og med en fair mulighed for at hente op imod 100 mio i EL, så er det jo, i sidste ende, “kun” ca. 100 mio det drejer sig om!
Enhver hund har sin dag... i dag er bare ikke din, hund!!! (citat Toby Keith)
Jeg kan godt lide FCM, men jeg forstår fortsat ikke, hvorfor de ikke får en træner der kan tage dem næste skridt. Thomasberg er en dygtig Superliga-træner, og respekt for det. Han er dog ikke dygtig nok mod de bedste
Jeg synes sgu ikke rigtigt man kan sige at det er Thomasbergs skyld at vi røg ud af CL.
I bund og grund er der én kamp der skiller sig ud i CL og det er hjemmekampen mod Slovan. Chancerne var der, men de blev ikke udnyttet.
Sidste år var det total lige mod Legia.
Det har godt nok været marginalerne
Jeg er ikke FCM fan, men er fortsat skuffet på DK's vegne.. Især pga. måden det skete på.. Men fint for klubben selv, hvis de nærmest ikke kan huske hvad der skete i Bratislava.
Selvfølgelig var det da en enorm våd klud smasket lige i ansigtet.
Men der er sgu ingen grund til at græde snot i dagevis over noget der gik galt.
Der er ikke andet at gøre end at komme i gang igen. Det har FCM så heldigvis vist, at de godt kan.
At der så også er købt ind, og sendt spillere videre for at øge chancerne for Champions League til næste sæson, siger vel meget om klubben lige nu.
Vi skal videre!
Der er heller ikke andet at gøre. Nu må de have fokus på Superligaen og Europa League. Det er andet er fortid nu.
Fiasko at ryge ud til slovan

FCM klovner altid rundt i Europa
Udover den store fiasko på dansk fodbolds vegne, kan man da ikke bortforklare, at det er en ultrabitter pille ikke at skulle spille Champions League. Det lægger deltagelsen i Europa League ikke en dæmper på. Når Victory skriver, at det kun er 100 mio, så er det jo langt mere end pengene, der er til forskel - det er jo det at få lov til at måle sig mod de allerbedste. Slovan skal fx spille mod Bayern, City, Atletico og AC Milan. Hvem ville ikke prøve det? Hvis man søger at bortforklare det, er det da tabermentalitet. Det kommer til gøre ondt længe. Bare spørg Steinlein.

Men jeg må dog sige, at resultatet mod Silkeborg var flot - det kræver noget at rejse sig sådan. Ret skal være ret.
Endnu en sæson hvor Thomasberg fejler i Europa, på trods af en fantastisk lodtrækning.
Hvis man er seriøs i forhold til sine udtalte ambitioner i Herning, så er det vel tid til at finde en ny træner.
Thomasberg har aldrig været og bliver aldrig dygtig nok i forhold til de europæiske ambitioner.
Trøjer i klædeskabet: Barcelona - Laudrup Ajax - Laudrup Tottenham Hotspur DBU landskamptrøje FC København Brøndby IF Min klub siden 10-årig er Spurs (siden er FCK kommet til)
Annonce