Snak

Mere indhold efter annoncen

FCN-træner vil fast i top-3: Vi har altid store ambitioner

man 1. apr 2024

Ifølge Johannes Hoff Thorup kan FCN slå alle hold i Superligaen, men der er stadigvæk et stykke vej, inden holdet fra Farum skal være en fast del af top-3.  



Læs hele nyheden her
For efterhånden 2½ år siden måtte FCN erkende, at kvaliteten var blevet for lav og, at ville man andet end blot være et top-6 hold måtte man ændre strategi.

Det blev til, at man satte sig en målsætning om at være et konstant top-3 hold (dog minimum en plads der gav eruopæisk kvalifikation). For at leve op til det skulle de mange unge talenter suppleres op med ca. 5 spillere "+30 efter en international karriere/talenter der vendte hjem for en kort bemærkning for at få karrieren sparket i gang igen". Derudover måtte må forhøje spillerbudgettet - der på daværende tidspunkt var på c. 45 mio. - med ca. 100%.

Her 2½ år efter har man opnået sølv, europæisk gruppespil, ligger pt. nr. 4 og er i pokalsemifinalen samtidig med, at man har forhøjet spillerbudgettet til ca. 80 mio. Derudover er man begyndt at holde lidt længere på spillerne - f.eks. Villadsen, Frese, Nagalo.

Det er formentlig gået lidt hurtigere end forventet med at kravle opad og, som JHT siger, så er det over flere år man forventer at blive et fast top-3/4 hold.
Annonce