Snak

Mere indhold efter annoncen

Gik efter AK: Bille er Poznans andetvalg

man 25. jan 2016
Lech Poznan gik efter Anders K. Jacobsen, men OB sagde nej. Derfor har Nicki Bille nu muligheden for at skifte til den polske mesterklub.

Læs hele nyheden her
Er niveauet så lavt i Polen at angribere der scorer 3-5 mål på en halvsæson er interessante for et tophold dernede?

Og hvad med at Bille prøvede at spille fast og præstere over en periode på mere end 3 måneder, før han skifter igen, igen?
Det skal ikke nævnes at Marcin Robak er skadet, hvilket har været årsagen til hans manglende "gennembrud"?

Desuden spiller Poznans kun med en angriber, hvor man har den bare 18 årige Dawid Kownacki, som man vidst er ret tilfreds med! Selvom lidt flere mål fra hans fod ville lette på det.
Jeg siger jo bare min mening
Nu har AK jo også været skadet i hans OB tid og kæmpet lidt med efterfølgerne af hans udfrysning i Aalborg, Ak er en klasseangriber når han er i topform.
Lech Poznan er dog ikke et tophold længere. De var virkelig gode kortvarigt. Lige nu ligger de nr. 6 ud af 16 hold, og har bare 7 point ned til sidstepladsen, i en historisk tæt Ekstraklasa.
Silkeborg IF
Annonce