Snak

Mere indhold efter annoncen

Jakob Poulsen efter guldslag: Det gjorde lidt nas

tirs 21. apr 08:43

AGF-træner Jakob Poulsen ærgrer sig over to sene scoringer til FC Midtjylland, der igen åbner helt op for guldkampen.



Læs hele nyheden her
Lad os nu bare komme videre! Men mon ikke vi ender med samme pointantal i sidste kamp og fcm vinder på bedre målscorer 🤣
Jakob Poulsen er som altid så usaglig at høre på - manden bærer tydeligvis stadigvæk nag over måden han forlod FCM som spiller. Sjovt nok manden ikke kan se AGF’s eget mål også var super tilfældig

Manuskriptet for gårsdagens kamp kunne næsten ikke være bedre. Fryd at lukke munden på Jakob Poulsen og ikke mindst de selvfede AGF fans, som i lang tid har vist deres manglende format - det hold og deres fans kan bare ikke håndtere succes - så dejligt for dem at de snart kan komme tilbage til deres middelmådige hverdag.
bold 276219: Du er jo decideret komisk at hører på og udviser tegn til manglende indblik og viden. Du skulle vel ikke være FCM fan? Så giver det mening
Jakob Poulsen bærer dog selv en stor del af ansvaret for nederlaget. Lad dog vær med at skifte en central forsvarsspiller (Dalsgaard) ud så sent i kampen, når et resultat skal forsvares. Det er jo trænerlærdom for begyndere.
Jeg er helt enig I at Jakob Poulsen begik fejl ved at tage Dalsgaard ud og sætte Jensen-Abbew ind.

Det er mindst 2. gang vi taber point på grund af unødvendige ændringer i forsvaret kort før tid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jakob Poulsen usaglig? Jeg synes generelt, han fremstår meget afdæmpet på grænsen til det lidt kedelige og helt enormt saglig. Her er der ikke antydningen af malice mod midtjylland. Du fremstår en lille smule ubegavet, sorry, det eller en eller anden midtjysk form for crystalmeth
JP er en meget saglig og fair mand, men han glemmer at AGFs mål også opstod af en tilfældighed (dog i en periode hvor AGF lagde et stort tryk). Vores mål til 2-1 er ikke en tilfældighed. Paulinho er måske den bedste back i ligaen til indlæg, og når bolden lander i det lille felt så er chancen for mål stor. Så nej, ikke en tilfældighed.
Ms1880

Sandheden gør nas. Endnu mere ens gårsdagens nederlag 😂
Der er godt nok et lavt niveau, generelt, herinde.
Jakob Poulsen er da, på ingen måde, usaglig. Han har da ret. AGF har kæmpe overtag i xg og chancer og alle der har set den kamp er vel enige om AGF burde have vundet. Ja vores mål er tilfældigt, men vi har så chancer til til både 0-2 og 0-3. Kæmpe drop af Hansen og så synes jeg ikke sidste mål kan klandres udskiftningen af Dalle. Det er Kahl der står og snorksover og får slet ikke dækket op.
Sådan er fodbold, vi må videre
KSDH💙🤍
Linne1880

Det er da virkelig usagligt, når man skal kommentere at modstanderen får 2 tilfældige mål, når ens eget mål også var tilfældigt.

Men ja, der kan ikke være to meninger om at AGF var bedst og havde en hård skæbne, men sådan er fodbold. I har haft stolpe ind det meste af sæsonen, så der klinger bare lidt hult at Jakob Poulsen kun er i stand til at analysere modstanderens mål som tilfældige. Endnu engang fejler Jakob Poulsen selv ved at foretage utallige ændringer i et forsvar, som fungerer optimalt. Manden har aldrig været i stand til at se indad, hvilket også var gældende, da hand karriere som spiller rendte ud.

Jeg er nu ret optimistisk i forhold til at FCM vi der den indbyrdes kamp i Aarhus på søndag. Diao, bravo, Mbabu og Osorio tilbage fra karantæne og det bliver et helt andet og dominerende FCM udtryk.
Annonce