Snak

Mere indhold efter annoncen

Korcsmar om Mukhtar-duel: Frygtede rødt kort

fre 2. mar 2018
Zsolt Korcsmar overvejede at lave frispark på Hany Mukhtar i forbindelse med Brøndbys mål, men stopperen frygtede et rødt kort, erkender han.

Læs hele nyheden her
Jeg ved godt at det sker i splitsekund hvor han skal overveje det. Men det havde jo været helt grotesk hvis det havde givet et rødt kort. Det sker helt ude i siden og oppe midt på banehalvdelen. Så medmindre han overvejede et eller andet meget voldsomt så havde det aldrig givet rødt. Men så snart han måske indser det er det for sent og Hany er væk.
Den store fejl sker allerede inden hvor både han og Kian Hansen er skubbet for langt frem. Men i selve situationen skal han jo også bare fortsætte med at løbe i stedet for at sætte farten ned, når Mukhtar gør det. Så ville han være kommet sikkert mellem modstander og målet. Så ja, du blev tørret Korcsmar, du faldt for en af de ældste finter i fodbodlen :-). Jeg syntes faktisk hverken FCM´s eller Brøndby´s forsvar så specielt stabile ud i går, så det overraskede mig der ikke blev scoret flere mål. Især i første halvleg så det flere gange faretruende ud i Brøndbys ende (Duelund/Wickheim er altså en giftig duo) og ditto i FCM´s i anden halvleg, ja, faktisk i det meste af kampen.
De var et mål mere effektive end os. Men det var en hård kamp for dem også. De skabte lidt flere dødbolde og farlige angreb end os, og det sker i fodbold

Ja, Brøndby var mere effektive end Midtjylland, men Brøndby var ikke effektive generelt i kampen, og kom til udtryk i de "lidt flere dødbolde" Brøndby havde igår, som så var 12 hjørnespark mere end Fcm havde, hvor der intet nævneværdigt kom ud af dem.

https://www.superstats.dk/kampe/5304
Han skulle ikke have frygtet overhovedet at få kort med den anti-Brøndby-dommer. Han slap for kort i en anden situation, som dommerne har haft fokus på SKAL give kort (udvise voldsom adfærd - som da han kastede bolden hårdt ned i jorden og råbte ved et indkast han ikke fik. Det har givet samtlige andre spillere i Superligaen gult kort i hele sæsonen indtil videre). Van Der Vaart, der overfalder Wilczek ved et indkast (der skulle have været dømt til Brøndby, men som blev givet til FCM), men alligevel slipper for kort og Wilczek, der bliver overfaldet og intet forkert gør, får gult.

Dommeren beskyttede FCM og alligevel tuder deres fans over manglende straffespark (der iøvrigt, korrekt, aldrig blev dømt) og dommertække til Brøndby. Tag jeres briller af og tør øjnene, men pas på saltet.
"Jesper Grønkjær, en af verdens bedste fodboldspillere"
Synes faktisk dommeren dømte en fin kamp.

Undrede mig lidt over Van der Vaart og Wilchek. Ingen gule eller gult til begge. Der var ikke straffe i første halvleg, men der var måske straffe til Jakob Poulsen.

Situationen ved målet skal aldrig give rødt, medmindre Sviatchenko får hånden på den, som han næsten gør.

Rigtigt godt set ved FCMs mål i første minut.

Wikheim er fandenme god! Og ham Duelund bliver også vild. Håber han kan spille sig på landsholdet.
Annonce