Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Barcelona fik nej til CL-penge på forskud

tors 4. aug 2022

UEFA har angiveligt afvist en forespørgsel fra Barcelona, der ønskede at få fremtidige Champions League-indtægter udbetalt på forskud.



Læs hele nyheden her
Den måde som Barcelona driver sin forretning på virker fuldkommen håbløst.
Der er jo gået helt ged i den catalanske killing machine.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Fryd de ikke fik dem på forskud,ligesom de fleste her på bold.dk er jeg virkelig træt af måden de driver den fodboldklub på,her tænker jeg man køber og køber,og fryser folk ude som De jong og Martin B.De jong skal gå ned i løn pga de bare køber og køber
I hele den artikel fremstår Barcelona som et forkælet pattebarn, der føler sig berettiget til at spille med om titler og nægter at blive ´irrelevante´ ved at spare i et par år. Det er måske det bedste for fodboldens fremtid, hvis et så stort hold som Barcelona går konkurs.
Barcelonas måde at drive forretning på, er lidt som at pisse i bukserne for at holde varmen. Hvis Barca ikke vinder CL indenfor et par år, så er klubben færdig som vi kender den.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Håber de går konkurs vamle klub
Martin Braithwaite vil gerne låne dem lidt, med renter selvfølgelig.

Hold kæft hvor jeg ville ønske at se ham sige dette til Laporta!
Ene og alene fordi jeg har en tro på, at menneskerne der udgør ledelsen i Barcelona, har et anstændigt intelligentsniveau, vælger jeg derfor ikke at tro på det her.
Da jeg læste overskriften var min tanke, at det måske bare var denne sæsons CL-penge de ønskede udbetalt tidligere, hvilket i sig selv lyder desperat, men som sådan egentlig ikke noget, jeg ville være decideret rystet over. Men hvis det omhandler fremtidige CL-sæsoner udbetalinger, så er det simpelthen noget af det mest absurde jeg har læst - ja, faktisk så skørt, at jeg slet ikke tror på, at der kan have siddet nogen i så høj en stilling hos Barcelona, der har tænkt den tanke. Det kan man ganske enkelt ikke have foreslået.

Edit: enten har jeg overset det, alternativt er det blevet tilføjet efterfølgende, men da jeg i første omgang læste artiklen, havde jeg ikke set noget om, at det var under den gamle ledelse.
Shit I har det hårdt gutter. Tror I skal spænde sikkerheds selen til den kommende tid.

Ja, Bartomeu var desperat (ikke noget nyt) og prøvede angiveligt en alternativ tilgang (Bartomeu trods alt), fik et nej, videre
Barca
Barca er blevet det nye Fawlty Towers ... ganske underholdende i sin egen virkelighedsopfattelse og samtidig så dybt pinligt drevet at man for deres fans og fodboldens skyld kan håbe på en konkurs og påtvunget re-start.
Annonce