Snak

Mere indhold efter annoncen

Slagen Steinlein: Det er en mavepumper

tors 24. aug 2017
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein kalder Europa League-exiten for en mavepumper, men mener både holdet og trænerne gjorde, hvad de kunne.

Læs hele nyheden her
Karma ... I har ikke fortjent bedre
www.bold.dk
Balkan-stemning.... Ej stop nu :)
Spillernes indstilling var elendig!
Præcis, Steinlein ser da heldigvis realistisk og fornuftigt på det her. Det var tæt på.

Ligger nr 2 i superligaen, og kan blive rigtig farlige nu, hvor de kan koncentrere sig om det. Ser super spændende ud for FCM, med en spændende og ung trup. Uheldigt at Paul ikke var klar til denne kamp.
Det er på tide, at Thorup bliver fyret. Og får Hjulmand i stedet for, det er på tide, at han får et ordenligt budget at arbejde med, og spille fast med om det danske mesterskab. Det hold er for godt til spille som de gør, med sådan et dårligt organiseret forsvar. Hjulmand er den helt rigtige, for Midtjylland, david Nielsen passer ikke ind til Midtjylland. Men de bliver nød til fyre Thorup...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det virkede nu lidt som om, han havde taget en lykkepille, inden han gik på TV efter kampen. Bøvet og svævende på en lyserød sky.

Det er muligt, det handler om, hvorvidt glasset er halv tomt/fyldt - men hvis FCM ikke får styr på defensiven, ligger de ikke nummer to ret længe i Superligaen.

Jeg mindes at ha´ læst for nogle uger siden, at såfremt EL glippede, skulle de sælge spillere, men jeg husker nok forkert?

De spillede elendigt i aften - særligt i 2. halvleg. Kæft pasningsspillet var dårligt - og udover Borrings afslutning var de jo ikke i nærheden af at score???
@KANSK - Hvorfor skulle Hjulmand bytte FCN ud med FCM???
Balkan-stemning.... Ej stop nu :)


Alt er simpelthen så bøvet på heden..
- krisen ikke kradser, nej den river og flår i dansk herrefodbold i disse tider. Vi må snart se realiteterne i øjnene: vi bliver kørt længere og længere agterud i international henseende, må-ske fordi der er for mange kampe i ligaen, hvor et eller to af holdene bare ikke er gode nok !!! 10 hold i suppeligaen - flere har vi ikke ressourcer til, hverken økonomisk eller talentmæssigt !!
Topscoreren-hedder du i virkeligheden Thorup?? Det tror jeg sq med det blinde lalleglade ævl du fyrer af. FCK røg ud, men jeg kan SE hvad de vil med spillet. De VED hvor de vil hen. FCM?? Der er ingen plan, intet koncept. Uforløst potentiale med en rigtig god trup, men Steinlein, Thorup og Bakbachbak??. En ynk, og der er ingen undskyldninger. Flov flov 2. halvleg.
Annonce