Snak

Mere indhold efter annoncen
Ifølge Sky Sport kan de engelske klubber ikke deltage.
https://www.youtube.com/watch?v=5MY8kJmzYJ4

Jeg synes også, at det er interessant, at ifølge samme indslag er det ikke andet end et PR stunt, og hvis man læser detaljerne, så er der ikke stor forskel på dette og det oprindelige oplæg til SL
Sky har en ganske god artikel i dagens anledning, hvor de skyder et par af A22´s punkter ned.
Super League kommer formentlig ikke til at blive til noget lige foreløbig, hvis ikke klubberne vil lave en decideret udbryderliga. Jeg har personligt svært ved at se klubber være del af forbund, som er en del af UEFA, mens de spiller i en europæisk turnering, der kæmper om seere og penge med UEFAs turneringer. https://www.skysports.com/football/news/11095/12806717/european-super-league-key-questions-answered-as-fresh-plans-for-competition-announced
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Kan I ikke godt forstå, at UEFA er blevet kuppet af korrupte oliemænd, der ser fodbolde som et politisk redskab.

Der er nød til at ske et brud med UEFA. Der er ingen vej udenom længere. Super league kommer til at ske.
Silkeborg, Barcelona, utd
-langtfraliverpool

Hvad snakker du om. Florentino perez er den største fodboldadministrator vi nogensinde har set.
Silkeborg, Barcelona, utd
Stop nu!! Fodbolden er ved at blive ødelagt og dem der har magten er griske og gamle mænd....
Traditionsfodbold er i hvert fald ikke eksisterende i Spanien, Frankrig og delvis England!
Man skulle have lavet en regel for mange år siden om at det burde forblive på et foreningsniveau!
FC Bayern München - Mein herz bleibt an der Isar Fan siden Sensible Soccer: 92/93 edition!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan I ikke godt forstå, at UEFA er blevet kuppet af korrupte oliemænd, der ser fodbolde som et politisk redskab.

Der er nød til at ske et brud med UEFA. Der er ingen vej udenom længere. Super league kommer til at ske.

Det er da muligt, Super League bliver en realitet. Der er bare en reel chance for, at klubberne så ikke længere er en del af deres respektive forbund og derved heller ikke de nationale turneringer, siden klubber ikke må deltage i kampe uden om UEFA uden UEFAs accept.
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
En lukket liga er klam. Det er at skide på alle de klubber der ikke er store nok.
Det er klart sjovere at se sit lokale hold, opleve lokalopgør osv end det er at se europæisk fodbold. Jeg kommer ikke til at se det. Ser i forvejen kun CL med det ene øje når City spiller. De turneringer når ikke de nationale ligaer til sokkerne når vi taler passion og hjerte.

Men fint hvis vi kan slippe for et par hold i DK. Så kan Lyngby få en plads i Superligaen 😁
Det er da muligt, Super League bliver en realitet. Der er bare en reel chance for, at klubberne så ikke længere er en del af deres respektive forbund og derved heller ikke de nationale turneringer, siden klubber ikke må deltage i kampe uden om UEFA uden UEFAs accept.


Nej. Klubberne kan stadig deltage. Det er ret åbenlyst, at det ellers vil være i strid med EU´s konkurrenceregler.
Silkeborg, Barcelona, utd
Tjo. Det er en lang udtalelse, og det er svært at summere op inden for rimelig tid. Men lad mig sige det således; generaladvokatens udtalelse kan sagtens tages til støtte for, at udelukkelse af national turneringer ikke er i overensstemmelse med eu´s konkurrenceregler i det omfang udelukkelsen ikke forfølger de legitime formål, som er indbygget i fodbolden som sportsgren.

Med andre ord havde generaladvokaten voldsomt ondt i røven over, at ESL på det tidspunkt lagde op til at turneringen skulle være lukket/ikke merit baseret. Det bruger generaladvokaten godt og vel 30-40 sider på at sige er totalt ueuropæisk. Men hov, har du lagt mærke til at ESL pludselig går ind for 100% meritbaseret kvalifikation? :-)

Derudover slår han imidlertid fast:
- UEFA er monopol på markedet for fodbold i Europa
- FIFA og UEFA må ikke udelukke berørte spillere for landsholdene. Generaladvokaten kan sikkert godt lide landsholdsfodbold.

Anyways, så er det bare en generaladvokatudtalelse. Men med de tweeks der ser ud til at være lavet i ESL, tror jeg, at det bliver ret svært for Domstolen at nå frem til, at det ville være foreneligt med EU´s konkurrenceregler, hvis UEFA foranledigede de national forbund til at udelukke ESL-holdene fra deltagelse i nationale turneringer.
Silkeborg, Barcelona, utd
Annonce