Lørdagens topbrag mellem Benfica og Sporting endte 1-1. Derfor skal mesterskabet afgøres i sidste spillerunde, hvor Morten Hjulmand og co. har de bedste kort på hånden.
Vinderen bliver først fundet i næste weekend. Sporting skal spille uden deres anfører Morten hjulmand da han fik et gult kort og skal afsone karantæne. Benfica skal vinde kampen i Braga og sporting skal sætte point til for at Benfica kan vinde mesterskabet. Benfica var de bedste i aftenens kamp og sporting var heldig med at ikke tabe . 63478 tilskuere var bag SLB mén sporting var gode til at stå og forsvare i 90 minutter og Benfica var dårlige foran målet
Jeg var inde og se kampen, det var en kæmpe oplevelse! Håbede godt nok at Benfica scorede til sidst så stadion kunne gå helt amok, det havde været magisk.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!