2026-06-26 12:33:03

AaB indgår rekordaftale med Macron

AaB og Macron har indgået et mangeårigt samarbejde, hvor det italienske tøjfirma skal levere sportstøj til klubben. Der er tale om en rekordaftale for AaB.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 3. jul

AaB

vs

VFF

AaB skal i de kommende sæsoner fortsat spille i trøjer fra Macron.

Nordjyderne forlænger nemlig samarbejdet med det italienske tøjfirma på en mangeårig aftale.

Der er tale om den største beklædningsaftale i klubbens historie, og det glæder klubbens administrerende direktør.

- Vi er både stolte og ydmyge over, at Macron har valgt at forlænge og samtidig opgradere samarbejdet med AaB, selvom der fortsat er et år tilbage af den nuværende aftale, siger Michael Tuxen Boll til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -AaB indgår rekordaftale med Macron
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

- I forløbet har vi gennemført en grundig sondering og mærket stor interesse for at blive beklædningspartner i AaB, men det stod relativt hurtigt klart for os, at det på alle parametre er mest fordelagtigt for os at fortsætte i et loyalt partnerskab med Macron, der samtidig har vist et stærkt ønske om at fortsætte samarbejdet med AaB, hvilket fortæller os, at de tror på klubben, på vores retning og på de ambitioner, vi arbejder målrettet efter hver eneste dag.

Målt på antallet af klubber og landshold er Macron den tredjestørste sportstøjsleverandør i Europa.

Macron har været AaB’s beklædningspartner siden 2021.

AaB’s nye spillerdragter præsenteres i næste uge.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 3. jul

AaB

vs

VFF

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce