AaB har kniven for struben i søndagens kamp mod Silkeborg IF, men det bliver uden Mylian Jimenez.
Den hollandske midtbanespiller er faktisk slet ikke blevet udtaget til truppen, da han i stedet er blevet sendt på tribunen af cheftræner Kristoffer Wichmann.
Det blev et tema i optakten til kampen på Aalborg Portland Park.
I Viaplays studie blev Wichmann spurgt, om Jimenez havde gjort noget, siden han var blevet siet fra truppen.
- Nej, overhovedet ikke. Han gør alt, hvad han kan, til træning. Kelvin (John, red.) er heller ikke med, og han har også været med tidligere. De gør det fint.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Nu har jeg vurderet nogle andre, så det er dem, som skal gå ind og levere i den her kamp, siger Kristoffer Wichmann til Viaplay.
Han tilføjer desuden, at det udelukkende er sportslige årsager, som er grunden til beslutningen vedrørende Jimenez.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AaB
3F Superliga

































