Venskabskampe (k) -Kvindelandsholdet møder Zambia i Esbjerg
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2026-09-18 10:17:28
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Kvindelandsholdet møder Zambia i Esbjerg

Til december får Kvindelandsholdet besøg af Zambia i Esbjerg som del af forberedelserne til VM-slutrunden i sommer 2027. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe - 1. runde

lørdag 10. okt

CAN

vs

DAN

I sommeren 2027 skal Kvindelandsholdet spille VM-slutrunde i Brasilien.

Det skete efter en overbevisende kvalifikation af Jakob Michelsens trup, som var ubesejret gennem hele kvalifikationspuljen.

Nu går turen til Canada, hvor de skal møde Canada over to kampe for at teste formen.

Senere på året – nærmere bestemt den 5. december – får Kvindelandsholdet besøg af Zambia.

- De to kommende samlinger er vores mulighed for at prøve kræfter med landshold fra andre dele af verden, før det går løs til VM i Brasilien. Derfor er vi glade for, at vi efter turen til Canada i oktober kan tage imod Zambia i Esbjerg til december, hvor vi håber at møde en masse rød-hvide fans, siger landstræner Michelsen til DBU's hjemmeside.

Landsholdet håber på stor opbakning i Esbjerg, der tidligere har spillet en testkamp på dette stadion.

- Vi glæder os til at komme tilbage til Esbjerg. Med kampstart lørdag eftermiddag i Esbjergs stærke rammer er der god mulighed for at samle fans i alle aldre til en rød-hvid festdag og opleve Kvindelandsholdets VM-forberedelser på nærmeste hold, siger Erik Brøgger Rasmussen, administrerende direktør i DBU.

Kvindelandsholdet står over for et begivenhedsrigt år. Først skal de spille  seks kampe i A-laget i UEFA Nations League.

Derefter venter VM-slutrunden i Brasilien.

Der er lodtrækning til VM 11. december. 

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Venskabskampe - 1. runde

lørdag 10. okt

CAN

vs

DAN

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce