

AGF og FC Nordsjælland tørnede fredag aften sammen i 3F Superligaen i et intenst opgør på Ceres Park Vejlby.
AGF kontrollerede mere eller mindre hele kampen, men et par personlige fejl endte med at koste, da gæsterne var skarpe på omstillingerne.
Det lignede derfor længe, at det var nordsjællænderne, som overraskende nok skulle løbe med de tre point for første gange på Ceres Park Vejlby.
Men med otte minutter tilbage steg Frederik Tingager til vejrs og stangede den ind til stillingen 1-1, som også blev slutresultatet.
Et resultat, som cheftræneren for AGF, Jakob Poulsen, var en smule ærgerlig over efter slutfløjtet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Jens Fønsskov Olsen kaldte det et point vundet for dem, så det må vel betyde, at det er to tabte for jer?
- Hvis du gerne vil have, at jeg skal sige det sådan, så kan jeg godt det sådan, siger Jakob Poulsen smilende og fortsætter:
- Præstationen var til mere. Vi spiller en rigtig, rigtig god kamp i store dele af kampen. Der var selvfølgelig småfejl, og det koster, som vi så i dag.
- Vi bevarer dog den gode mentalitet, bliver ved og skaber de gode chancer. Hvis vi var lidt skarpere, så stod vi også med tre point, pointerer cheftræner Jakob Poulsen over for Bold og resten af den fremmødte presse.
Det var især en fejl helt i starten af kampen, som endte med at blive fatal for Poulsen og hans tropper.
- Selvfølgelig var det da ikke planen at komme bagud 0-1, men sådan er det bare nogle gange.
- Det er jo en meget, meget lille fejl fra Emmery, som glider, og den opsnapper Lähteenmäki, der klapper den flot ind.
- Det må vi også rose ham for – det er flot sparket ind, og det er sådan, det er med fodbold.
- Jeg synes jo stadigvæk, at alt det andet, vi får leveret i denne kamp, er på et meget højt niveau.
- Vi styrer kampen fuldstændig mod et hold som Nordsjælland, som har været virkelig gode i de sidste tre kampe.
- Jeg vil stadigvæk kalde det en stærk præstation, påpeger Jakob Poulsen.
Jakob Poulsen og resten af AGF må vente ti dage med at revanchere sig, når de skal en tur til Herning, hvor der venter et voldsomt topbrag mandag d.20. april.

Gulddrømme og uro i Superligaen
Hattrick | Afsnit 74Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade.
Læs mere
AGF
3F Superliga


































